Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 04:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Soczewki kontaktowe – kto i jak może je nosić?

Statystyki mówią, że 3/4 Polaków i Polek boryka się z jakimiś wadami wzroku. Są one korygowane na dwa podstawowe sposoby – okularami i soczewkami kontaktowymi. Przy czym ta druga forma korekcji wad refrakcji staje się coraz bardziej popularna i coraz też więcej osób zastanawia się, czy jej nie spróbować. Też stoicie przed takim dylematem? Spróbujmy więc odpowiedzieć na kilka podstawowych kwestii.
Soczewki kontaktowe – kto i jak może je nosić?

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Wszystkie cztery najpowszechniejsze wady wzroku, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia, mogą być korygowane za pomocą soczewek kontaktowych (więcej na ten temat: https://www.zwrotnikraka.pl/wady-wzroku-ktore-mozesz-korygowac-za-pomoca-soczewek-kontaktowych/). Co ważne, jest to możliwe w przeważającej większości przypadków, czyli nawet przy wadach wzroku, które określane są jako duże. Jest to więc rozwiązanie bardziej estetyczne, niż grube szkła okularowe, które jeszcze niedawno były jedyną opcją. Zanim jednak zakupicie szkła kontaktowe, zawsze musicie skonsultować się z optometrystą lub okulistą. Muszą oni określić istniejącą wadę wzroku oraz na jej podstawie wskazać jeden z typów soczewek – sferyczne, toryczne lub progresywne. Specjalista sprawdzi także, czy nie występują przeciwwskazania do noszenia soczewek. Zdarzają się one przy niektórych alergiach, chorobach oczu, chorobach ogólnoustrojowych. Jest to jednak kwestia zawsze rozpatrywana indywidualnie. Specjalista informuje również o różnicach między materiałami, ich parametrach, może polecić konkretne rozwiązania technologiczne czy sposoby noszenia soczewek.

Jak nosić soczewki kontaktowe?

To właśnie sposób – i jednocześnie czas – noszenia soczewek jest zwykle wyznacznikiem, jakim kierują się kupujący. Najpopularniejsze są trzy rozwiązania:

Soczewki miesięczne dzienne. To najczęściej kupowany rodzaj, również najkorzystniejszy cenowo. Jedna para soczewek może być używana przez okres 30 dni, po tym czasie należy je wyrzucić. Tryb dzienny oznacza, że soczewki są zakładane rano, zdejmowane zaś wieczorem. Po zdjęciu zawsze należy poddać je czynnościom pielęgnacyjnym. Pozwalają one usunąć z soczewki zabrudzenia, pyłki, drobinki kurzu, osady białkowe. Pielęgnacja polega na przemyciu soczewek w specjalnym płynie, a następnie umieszczeniu ich w pojemniczku na noc. Kolejnego poranka można je znowu założyć.

Soczewki miesięczne całodobowe są częściowo podobne. Również można je używać do 30 dni i także po zdjęciu należy wyczyścić. Różnica jednak polega na tym, że można je nosić cały dzień i noc. Co więcej, można ich również nie zdejmować przez kilka dni z rzędu. Teoretycznie nawet 30, ale optometryści sugerują raczej 4-5. Oznacza to oczywiście również spanie w soczewkach – i jest to jedyny ich rodzaj, w którym powinno się to robić. W pozostałych rodzajach można ewentualnie uciąć sobie drzemkę.

Soczewki jednodniowe z kolei uważane są za najbardziej higieniczne, przyjazne, często możliwe do noszenia nawet przez osoby, które nie mogą nosić soczewek miesięcznych np. z uwagi na alergie czy wrażliwość oczu. W tym przypadku są one zakładane rano, zdejmowane wieczorem i wyrzucane. Oznacza to oczywiście konieczność używania 30 par soczewek w miesiącu, co przekłada się na większe koszty. Jednak to właśnie ten rodzaj soczewek może być noszony także sporadycznie, czyli wymiennie z okularami. Na przykład na czas uprawiania sportu, mecz, wyjście na koncert czy imprezę, gdzie okulary mogą przeszkadzać.

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ