Czego poszukujemy w pracy za granicą?
Nie wszystkim zależy na emigracji i ułożeniu sobie życia w innym kraju. Często decydujemy się na pobyt za granicą w celu zarobienia, na spłatę kredytu, zakup auta czy budowę domu. Pracować chcemy wtedy na tyle dużo, by zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Stąd popularnością cieszy się praca fizyczna za granicą. Najlepsze zarobki cały czas można uzyskać w branży budowlanej, która daje wiele możliwości, bo zalicza się tu zarówno pracowników fizycznych na placu budowy, jak i murarzy, tynkarzy, malarzy, betoniarzy, zbrojarzy, dekarzy czy rozmaitych monterów. Dla osób dopiero zaczynających swoją drogę zawodową branża budowlana poza zarobkami jest też atrakcyjna ze względu na perspektywy rozwoju. Daje ona szanse na uzyskanie konkretnych kwalifikacji. Jakie sektory poza budownictwem cieszą się popularnością w pracy poza granicami kraju?
Jaką pracę chętnie wykonujemy za granicą?
Rolnictwo to z kolei często wybierany obszar przez uczniów i studentów, którzy w okresie wakacyjnym pragną dorobić przy zbiorach. Jadąc do Holandii, by zbierać pieczarki czy pomidory można zarobić nawet 12 € za godzinę. Najczęściej wybieranymi krajami do tego typu pracy są Niemcy, gdzie wyjeżdża ponad 50% Polaków decydujących się na pracę za granicą. Holandia, Belgia, Hiszpania czy kraje skandynawskie są celem podróży sporej liczby Polaków, najrzadziej natomiast, jeśli chodzi o zachodnią Europę, wybieramy Francję. W jakich jeszcze sektorach można dobrze zarobić za granicą?
Mechanik pojazdowy dobrą perspektywą na pracę
Rozwój transportu, wzrost liczby aut przypadających na jedno gospodarstwo domowe czy zastosowanie rozmaitych pojazdów, urządzeń i maszyn w fabrykach i przemyśle ciężkim idzie w parze z koniecznością napraw, konserwacji czy przeglądów. Wszystkie kraje Europy, tak jak cechują się przyrostem samochodów, tak borykają się z deficytem pracowników w sektorze mechaniki pojazdowej. Kariera w tej branży nie musi opierać się na wykształceniu kierunkowym. Na początek można zatrudnić się jako pomoc mechanika, by dość szybko móc awansować na niezależnego eksperta. Zarobki tu zależą od wielu czynników, jak kwalifikacje czy to, co dodatkowo oferuje pracodawca, np. zakwaterowanie. Jednak można śmiało powiedzieć, że chociażby w Niemczech, mając jakieś doświadczenie i dodatkowo znając język na komunikatywnym poziomie, można zarobić 3 tys. €.
Inne popularne branże to fabryki, zakłady wytwórcze, przemysł ciężki. To również sektory, do których Polacy wyjeżdżają, licząc nie tylko na dobre zarobki i zdobycie doświadczenia, ale też na uzyskanie kwalifikacji do obsługi różnych maszyn i urządzeń, które pozwolą im w przyszłości na większy wybór pracy i lepsze zarobki.