Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 05:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Leasing auta a ubezpieczenie - co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma finansowania środków trwałych, w tym między innymi pojazdów, przypominająca nieco wynajem długoterminowy. Decydując się na leasing auta warto jednak wiedzieć, jak w tym przypadku przedstawia się kwestia ubezpieczenia. Jakie są jego warunki i ile dokładnie kosztuje? Dowiedz się tego w poniższym artykule!
Leasing auta a ubezpieczenie - co warto wiedzieć?

Autor: pexels.com

Na czym polega leasing samochodu?

Zawarcie umowy leasingowej upoważnia do korzystania z wybranego pojazdu, w zamian za opłacanie miesięcznych rat, ustalonych wcześniej z firmą leasingową. Wyróżnia się dwie najpopularniejsze formy leasingu: leasing finansowy i leasing operacyjny, który szczególnie chętnie wybierany jest przez przedsiębiorców.

W zależności od potrzeb, można zdecydować się na leasing samochodu osobowego lub dostawczego, zaś cała procedura trwa niewiele czasu i obejmuje minimum formalności. Po określeniu interesującego modelu, aby wziąć samochód, w wybranej firmie leasingowej wystarczy jedynie złożyć wniosek leasingowy oraz okazać niezbędne dokumenty.

Po jego pozytywnym rozpatrzeniu, pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą zawierana jest umowa na określonych wcześniej warunkach, aby następnie przedmiot leasingu został oddany do użytkowania klientowi. Leasing samochodowy wymaga też uzgodnienia kwestii dotyczącej ubezpieczenia, którego posiadanie dotyczyć musi każdego pojazdu.

Kto ustala warunki ubezpieczenia w leasingu auta?

Warto wiedzieć, że choć w ramach umowy leasingu użytkuje się pojazd, to jego prawnym właścicielem wciąż pozostaje firma leasingowa. Oznacza to, że leasingodawca ustala warunki dotyczące ubezpieczenia samochodu. Oprócz obowiązkowego OC, często wymagane jest również posiadanie AC oraz niekiedy dodatkowych rozszerzeń, zapewniających pełną ochronę na wszelkie wypadki.

Każda z firm leasingowych współpracuje z określonymi ubezpieczycielami, dzięki czemu jest w stanie zaoferować swoim klientom kompleksowy pakiet polis. W ten sposób, podpisując umowę leasingową, można również nabyć dowolny rodzaj ubezpieczenia dla wybranego samochodu. Jeżeli jednak chodzi o wybór konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, nie jest on duży - sprawia to, że decydując się na ubezpieczenie od leasingodawcy można niekiedy sporo przepłacić.

Niektóre firmy leasingowe wyrażają jednak zgodę, aby na własną rękę wykupić ubezpieczenie auta w leasingu (http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-samochodu-w-leasingu-formalnosci-procedury-zasady/). Wybierając to rozwiązanie, należy jednak rozważnie dobrać rodzaj ochrony - warto w tym celu dokładnie zapoznać się z zakresem polis. Dzięki temu dowiesz się, która z nich nie tylko może być wymagana, ale także przyniesie ci wiele korzyści podczas korzystania z pojazdu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pakiet ubezpieczeń oferowanych przez firmę leasingową, czy też wykupisz go samodzielnie, koszt ten musisz uwzględnić wśród pozostałych wydatków. Jeżeli wybierzesz ofertę leasingodawcy, wtedy składka za ubezpieczenie uwzględniona zostanie w ratach leasingowych - w tym wypadku rata leasingu wyższa. Koszt ubezpieczenia ciężko jest jednoznacznie określić, gdyż wysokość składki zależna będzie od wartości wybranego pojazdu, a także twojej historii ubezpieczenia. 

Fakt, że pojazd będzie pochodził od firmy leasingowej nie wpływa jednak na to, że ubezpieczenie będzie droższe. Wysoka cena może jedynie wynikać z tego, że leasingodawcy wymagają pełnego zabezpieczenia, przez co konieczne zazwyczaj jest wykupienie pakietu kilku różnych polis. Ze względu na konieczność wykupienia szerokiego zakresu ubezpieczenia, jakim jest pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, ostateczna składka może wiązać się z większym wydatkiem.

Wybór ubezpieczenia na własną rękę może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie, ze względu na możliwość doboru najkorzystniejszej oferty dowolnego ubezpieczyciela. W tym celu warto wykorzystać kalkulator leasingu, dostępny między innymi na stronie ubezpieczenie24.org. Ze względu na brak możliwości zmiany ubezpieczyciela podczas obowiązywania umowy leasingowej warto wybrać jak najkorzystniejszą ofertę, która pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy oraz problemów, dzięki kompleksowemu zabezpieczeniu.

 Materiał zewnętrzny

 

 

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ