Lokalizacja zbiornika w domu
Pierwszym krokiem, jaki musi podjąć przyszły akwarysta jest wybór miejsca dla akwarium. Odpowiednie miejsce dla zbiornika wodnego jest takie, gdzie nie przechodzi się za często w ciągu dnia, a także z dala od promieni słonecznych. Należy mieć na uwadze, że jest to bardzo delikatny i kruchy przedmiot, który można w łatwy i niekontrolowany sposób strącić. Musi się znajdować poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Trzeba pamiętać, że zbiornik z wodą jest bardzo ciężki, powinien więc mieć solidną podstawę. Niektóre zestawy akwariowe mają na wyposażeniu specjalnie wykonane szafki, ale jeśli ich nie ma, można wykonać dodatkowe wsporniki albo blat.
Tło do akwarium. Źródło: akwarystyczny24.pl
Sprzęt i akcesoria
Zbiornik to tak naprawdę dopiero początek. Większe wyzwania czekają nas potem. Musimy również zaopatrzyć się w wiele innych sprzętów, takich jak filtr do akwarium, oświetlenie, grzałka, termometr, podłoże, roślinność, ozdoby czy też tło. Te akcesoria wpływają na twardość, temperaturę oraz pH wody, tworząc optymalne warunki do rozwoju rybek. Przed zakupami warto zapoznać się z ofertami sprzętów od kilku producentów, a także opiniami doświadczonych akwarystów, tak aby świadomie dobrać idealny dla naszego środowiska sprzęt.
Przygotowanie mentalne
Brzmi to poważnie, ale jest bardzo istotnym czynnikiem na początku przygody z akwarystyką. Decydując się na założenie akwarium bierzemy jednocześnie odpowiedzialność za wszystkie stworzenia, które tam wpuścimy. Od samego początku trzeba być świadomym, że posiadanie akwarium to nie tylko przyjemności i względy estetyczne. Akwarium wiąże się z dużą ilością pracy, opieki i odpowiedzialności za zbiornik. Każdego dnia należy poświecić przynajmniej pół godziny na doglądanie rybek i oczyszczenie szyby. Karmienie rybek to najważniejsza kwestia i powinno się ono odbywać 2-3 razy dziennie. Woda natomiast powinna być wymieniana co 7 dni. Przy rozkładzie obumarłych roślin mogą wytwarzać się związki niebezpieczne dla ryb, dlatego należy pamiętać o ich regularnym usuwaniu. Pierwsze tygodnie mogą być dla początkującego akwarysty dość frustrujące, ponieważ ryby mogą umrzeć nagle, a woda może stać się mętna lub zielona. Ważne, aby zachować spokój i cierpliwość, a także szukać przyczyn tych niepowodzeń.
materiał partnera