Na warsztaty w krośnieńskim hotelu Nafta PKP PLK S.A. zaprosiła instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów WORD, policję i straż miejską.
PLK wylicza, że na terenie województwa podkarpackiego są 673 przejazdy kolejowo-drogowe i bezpieczne przejścia dla pieszych na poziomie szyn. To około 6 procent wszystkich przejazdów w kraju.
W Krośnie jest 17 przejazdów – najwięcej (8) to przejazdy bez rogatek i półrogatek i bez samoczynnej sygnalizacji świetlnej. Z rogatkami jest 6 przejazdów. Tylko jeden posiada samoczynną sygnalizację świetlną.
Władze PLK zaznaczają, że każdy z obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów.
Eksperci podkreślają, że 99 procent zdarzeń na przejazdach powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Wskazują, że najczęstsze przyczyny tragedii to ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek.
W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 139 wypadków i kolizji, w których zginęły 34 osoby, a 18 zostało ciężko rannych.
- Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie mogą wpływać na poprawę zachowania kierowców na przejazdach - mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Dodaje, że warsztaty dla instruktorów nauki jazdy, to wsparcie dla tych, którzy uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań.
- Chcemy, aby każdy – kto uzyskuje prawo jazdy – miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych - zaznacza Włodzimierz Kiełczyński.
Podczas warsztatów eksperci PKP PLK przypomnieli o dodatkowym oznakowaniu przejazdów kolejowych. Chodzi o żółtą naklejkę którą można znaleźć na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja (od strony torów) lub na napędach rogatek.
Zamieszczone na nich są trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr, numer telefonu alarmowego 112 i numery awaryjne.
Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
- Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny - mówi Marcin Kruszyński, ekspert w kampanii "Bezpieczny przejazd".
Dodaje, że zgłaszając zagrożenie należy podać indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.
W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie.
- Tylko w 2022 roku w 173 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 454 sytuacjach – ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów - podkreślają eksperci PKP PLK.
Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pakiet materiałów edukacyjnych, które mogą być wykorzystane podczas szkolenia nowych kierowców.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow