Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 21:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Już nie KPU. 1 stycznia krośnieńska uczelnia stała się Państwową Akademią Nauk Stosowanych

Władze PANS w Krośnie podkreślają, że zmiana nazwy to prestiż i przyznanie nowych uprawnień z zakresu kształcenia zawodowego – samodzielnego prowadzenia studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela.
Już nie KPU. 1 stycznia krośnieńska uczelnia stała się Państwową Akademią Nauk Stosowanych

Autor: Tomasz Jefimow

Na kolejny krok w rozwoju krośnieńskiej uczelni pozwoliła zmiana prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. - Najlepsze uczelnie zawodowe spełniające warunki dotyczące jakości kształcenia, liczbie prowadzonych kierunków studiów oraz liczbie studentów mogły aplikować o przypisanie do grupy akademii praktycznych, zawodowych i używania jako wyróżnika nazwy Akademia Nauk Stosowanych - tłumaczy prof. Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie.

Jakość kształcenia oparta była na ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej. - Uczelnia w ciągu ostatniego 1,5 roku była wizytowana sześciokrotnie. Akredytowanych było sześć kierunków – zielarstwo, bezpieczeństwo żywności, towaroznawstwo, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja oraz wychowanie fizyczne - wylicza dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów.

Rektor Zbigniew Barabasz podkreśla, że we wszystkich przypadkach ocena wypadła pozytywnie. - I kolejną akredytację wyznaczono na maksymalnie odległy czas, czyli 6 lat - mówi.

Najistotniejszą zaletą przeprowadzanej od 1 stycznia reformy będzie możliwość samodzielnego prowadzenia przez PANS studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela.

- Dotychczas musieliśmy mieć podpisane porozumienie z dużymi ośrodkami, które sprawowały pieczę nad nami - mówi dr Krzysztof Frączek.

Jakie kierunki nauczycielskie zaoferuje PANS w Krośnie?

  • wychowanie fizyczne,
  • filologia angielska
  • pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Nazwa – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie – została, jak tłumaczą władze uczelni, wybrana ponieważ pasuje ona do uczelni zawodowej.

- Kładziemy szczególny nacisk na kształcenie praktyczne. Oznacza to, że przekazujemy studentom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też wpajamy im konkretne umiejętności zawodowe, przydatne w przyszłej pracy - zaznacza prof. Zbigniew Barabasz.

Dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju dodaje, że zmiana nazwy dla społeczności akademickiej wiąże się nie tylko ze zmianami organizacyjnymi. - Daje także różne możliwości rozwoju uczelni - mówi.

- Pracownicy dydaktyczni realizują coraz więcej projektów eksperckich, wdrożeniowych i naukowych, corocznie klika osób finalizuje swoje osiągnięcia naukowe doktoratami a nawet habilitacjami. Aplikujemy o granty i je otrzymujemy. Działamy w Podkarpackim Centrum Innowacji i Klastrze Kosmicznym - podkreśla prof. Zbigniew Barabasz.

Krośnieńskie uczelnia kształci 24 lata na kilkunastu kierunkach studiów o profilu technicznym, przyrodniczo-rolniczym, społecznym, nauk o zdrowiu i humanistycznym. W jej murach uczy się blisko 2 100 studentów w trzech instytutach: Humanistycznym, Zdrowia i Gospodarki, Politechnicznym.

Kształcenie prowadzone na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, pierwszego stopnia i II stopnia (magisterskich) oraz jednolitych magisterskich.

Prof. Zbigniew Barabasz przypomina, że krośnieńska uczelnia jest nastraszą uczelnią zawodową na Podkarpaciu i jedyną w Krośnie. - Przez lata ciężkiej pracy, zarówno kadry jak i studentów, stała się rozpoznawalną i prężnie działającą uczelnią zawodową. Wielokrotnie odnosiła sukcesy w różnych obszarach działalności - mówi.

Dodaje, że uczelnia podęła współpracę z firmami Innergo i Nokia w zakresie przygotowania innowacyjnego projektu – utworzenia zespołu laboratoriów 5G.

- Otworzy ono ogromne możliwości nie tylko w obszarze kształcenia studentów, ale będzie także stanowiło zaplecze pod prace badawcze oraz rozwojowe - mówi prof. Zbigniew Barabasz.

Władze krośnieńskiej uczelni, zmianę w PANS uznają za nagrodę za wieloletni wysiłek, wkładany w stałą poprawę jakości kształcenia oraz poszerzanie oferty.

Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: Tomasz Jefimow

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ