Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe podkreśla, że miniony rok zapamiętany będzie głównie z powodu wojny za naszą wschodnią granicą i przesunięcia akcentów z pandemii na problemy związane z migracją ludzi uciekających z terenów bombardowanych, palonych i ostrzeliwanych.
Ratownicy medyczni zanotowali w 2022 roku około 16 tysięcy wyjazdów ambulansów i wypłynięć wodnej karetki, która stacjonuje przy Bazie Centralnej BWOPR w Polańczyku.
Karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego przejechały pond pół miliona kilometrów. Aż 520 interwencji ratowników medycznych dotyczyło wypadków komunikacyjnych. - To dwa razy więcej niż w 2021 roku - podkreśla dyrekcja BPR w Sanoku.
Dodaje, że blisko tysiąc pacjentów to osoby niepełnoletnie, a ilość wszystkich interwencji pod względem płci ułożyła się bardzo równo – kobiety: 7 980, mężczyźni: niewiele ponad 8 tys.
Ratownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w ub. roku poza wyjazdami ratunkowymi odwiedzili wiele szkół i zakładów pracy, szkoląc społeczeństwo w zakresie pierwszej pomocy. Sami też uczestniczyli w wielu szkoleniach, manewrach i symulacjach.
W górach
Bieszczadzcy goprowcy w 2022 roku odnotowali 235 wypraw, akcji i interwencji. Podczas nich pomogli 243 osobom. Zaznaczają, że w 14 przypadkach współpracowali z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
- Niestety, mimo największych wysiłków nie udało nam się uratować 11 osób - przekazują ratownicy GB GOPR.
Czuwając nad bezpieczeństwem turystów goprowcy w 2022 roku przepracowali blisko 32 700 godzin społecznie.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Śmigłowiec "Ratownik 10" stacjonujący w Sanoku wykonał 471 misji lotniczych, w tym 241 interwencji dotyczyło wypadków, 191 nagłych zachorowań, 39 misji był to transport międzyszpitalny.
Na wodzie
Ratownicy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które siedzibę ma w Krośnie, w 2022 roku wypełnili 25 kart wypadków. Jak informują, wykonali 36 akcji ratunkowych, 5 akcji technicznych i 2 akcje poszukiwawcze. Jedną osobę poszkodowaną przekazali załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dwie – zespołowi karetki wodnej a sześć – zespołowi ratownictwa medycznego.
Akcje to jednak nie wszystko. Ratownicy BWOPR zabezpieczali cztery kąpieliska nad Jeziorem Solińskim oraz regaty w ramach Pucharu Soliny. Prowadzili też działalność profilaktyczną, m.in. w ramach akcji "Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna". Woprowcy brali również udział w pokazach ratowniczych.
Ubiegły rok nad Jeziorem Solińskim obfitował też w szkolenia. Woprowcy przekazywali swoją wiedzę m.in. terytorialsom.
Ćwiczyli również współdziałanie z policją, strażą, funkcjonariuszami CBŚP, żołnierzami 82 Dywizji Powietrzno-Desantowej (USA) oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Bieszczadzkie WOPR w 2022 roku przeprowadziło kilka kursów na ratownika wodnego. 48 osób pozytywnie go ukończyło i wstąpiło w szeregi BWOPR.
Autor: tom
Zdjęcia: LPR, GOPR Bieszczady, Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe, Tomasz Jefimow