Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 01:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Budowa S19 na odcinku od Iskrzyni do Miejsca Piastowego. Trwa wycinka drzew

Zgodnie z decyzją środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie do usunięcia przeznaczono ponad 5,5 tys. drzew. Wycięte zostaną też krzewy – na obszarze ok. 7 hektarów i zagajniki – ponad 5,5 hektara.
Budowa S19 na odcinku od Iskrzyni do Miejsca Piastowego. Trwa wycinka drzew

Autor: krosno112.pl / MG Drone

O wylesieniu pasa gruntu w kompleksie leśnym Targowiska w pobliżu Widacza poinformowało Nadleśnictwo Dukla (zarządca terenu).

- Prowadzone jest na podstawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia wydanej przez RDOŚ w Rzeszowie - tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Dodaje, że wycinka na przeważającej części powierzchni planowana jest do końca lutego. A pozyskane drewno trafi na sprzedaż. - Tym samym zmniejszy się pula pozyskania drewna na terenach nadleśnictw RDLP w Krośnie - mówi Edward Marszałek.

Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ w Rzeszowie zaznacza, że w materiałach do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, czyli w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, rozpatrywano w 5 wariantów przebiegu S19 na odcinku od Iskrzyni do Miejsca Piastowego.

- Ostatecznie został wybrany najmniej konfliktowy, zarówno pod względem oddziaływania na środowisko przyrodnicze jak i uwarunkowań przestrzenno-społecznych - mówi.

Tłumaczy, że w prowadzonym przez RDOŚ w Rzeszowie postępowaniu omówiono wszystkie możliwe oddziaływania, przeanalizowano generowane oddziaływania, zdefiniowano wynikające z tego zagrożenia oraz określono działania minimalizujące negatywny wpływ inwestycji.

- W efekcie powstał obszerny dokument, który liczy kilkadziesiąt punktów – warunków realizacji przedsięwzięcia - mówi Łukasz Lis.

Od węzła Krosno do węzła Miejsce Piastowe do usunięcia przewidziano (z wyłączeniem terenów pozostających w administracji PGL Lasów Państwowych):

  • 5532 szt. drzew (7038 pni)
  • 7,08 ha krzewów
  • 5,55 ha zagajników

- Dodatkowo wskazano, że szacowana zajętość inwestycji na terenach leśnych pozostających w administracji Lasów Państwowych wynosi ok. 5,47 ha - informuje Łukasz Lis.

Rzecznik RDOŚ w Rzeszowie zaznacza, że inwestor zobowiązał się do nasadzeń zastępczych na powierzchni ok. 5,72 ha:

  • drzewa – ok. 1056 sztuk na łącznej powierzchni ok. 1,92 ha
  • krzewy o łącznej powierzchni ok. 3,8 ha

Autor: tom

Zdjęcia: Krosno112.pl / MG Drone



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ