Konkurs, którego celem jest utworzenie i wsparcie funkcjonowania branżowych centrów umiejętności, które będą realizować koncepcję centrów doskonałości zawodowej, prowadzi Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Inwestycja za ponad 1,4 mld zł polega na utworzeniu 120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego - tłumaczą władze FRSE.
Podkreślają, że formuła BCU będzie nowością w systemie oświaty. - Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż - informują.
- Nareszcie ktoś pomyślał o czymś takim jak umiejętności i kwalifikacje rynkowe - podkreśla Joanna Kubit, dyrektor krośnieńskiej Naftówki.
Tłumaczy, że Branżowe Centrum Umiejętności będzie bardzo dużym wsparciem kształcenia zawodowego. Zaznacza, że uczniowie zakończą edukację w szkole nie tylko z kwalifikacjami zawodu, w którym się uczyli, ale też z dodatkowymi kursami umiejętności.
- Będą to konkretne zajęcia, podczas których uczeń zdobędzie umiejętności według wskazania pracodawcy - mówi Joanna Kubit.
Wylicza, że będą to na przykład kursy spawalnicze, czy zgrzewania doczołowego.
Branżowe Centrum Umiejętności przy krośnieńskiej Naftówce ma być wybudowane pomiędzy szkołą a dyskontem spożywczym.
- Powstanie miejsce, którego na mapie Krosna jeszcze nie ma - mówi Joanna Kubit.
Będzie to zeroemisyjny obiekt, który będzie wykorzystywać nowoczesne technologie i rozwiązania w obszarze energetyki – m.in. pompy ciepła i wodór.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w informacji o naborze do projektu podkreśla, że Branżowe Centra Umiejętności będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki.
- Wśród 120 dziedzin, w których powstaną centra znajdą się także branże kluczowe dla rozwoju przemysłu, w tym m.in. automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka, czy przetwórstwo spożywcze - informują władze FRSE.
Argumentują, że dzięki zaangażowaniu branż projekty połączą w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewnią trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami.
BCU mają pełnić będą cztery funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną.
Do końca tego roku ma powstać co najmniej 20 Branżowych Centr Umiejętności. Kolejne 100 – do końca 2024 roku.
Autor: tom