Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 00:55
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dezinformował służby. Stanie przed sądem

W sobotni wieczór strażacy zostali poinformowani o pożarze budynku w Sulistrowej. Jak się później okazało był to alarm fałszywy. Telefon na straż pożarną czy pogotowie ratunkowe to jeden z tych, które powinny być używane tylko w razie najwyższej konieczności. Co innego uważa osoba, która w sobotę poinformowała służby o fałszywym pożarze i bezpodstawnie wezwała pogotowie. Za czyny sprawca odpowie przed sądem. Trwają ustalenia w tej sprawie.
Dezinformował służby. Stanie przed sądem
fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

28 maja, około godziny 21 do stanowiska kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku drewnianego w miejscowości Sulistrowa (gmina Chorkówka). Na miejsce wysłano służby ratunkowe. Powiadomiona została Policja. Po przybyciu na miejsce zastępów, informacja o pożarze nie potwierdziła się.

- Na miejsce przybyły cztery zastępy straży pożarnej. Interweniujący w związku ze zgłoszeniem policjanci nie potwierdzili, by we wskazanym miejscu lub w jego okolicach doszło do pożaru - informuje Klaudyna Konarzewska z KMP Krosno.

Postępowanie o wykroczenie w sprawie fałszywego zgłoszenia prowadzą funkcjonariusze z Dukli.

Fałszywe zgłoszenie miało także wpłynąć do Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. - Policjanci ustalają również czy w tym terminie, z tego samego numeru telefonu wykonywano inne zgłoszenia na numery alarmowe - dodaje Konarzewska.

"Poczucie humoru" zgłaszającego i zawiadomienie straży pożarnej o fikcyjnym pożarze niesie za sobą konsekwencje. Sprawca za swoje niepoważne zachowanie odpowie przed sądem. Zazwyczaj pokrywa koszty akcji oraz koszty procesu sądowego. Za wywoływanie fałszywych alarmów, niepotrzebnych czynności Policji i straży pożarnej, grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Natomiast artykuł 66 Kodeksu Wykroczeń mówi:

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

red. KrosnoCity.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ