Dla policjantów to miała być typowa interwencja dotycząca awantury rodzinnej. Wszystko się zmieniło, gdy drzwi otworzyła im 14-latka i osunęła się na jednego z policjantów.
- Policjanci po zabezpieczeniu dziewczyny i wejściu do domu zauważyli, że dwójka dorosłych domowników znajduje się w niepokojącym stanie. Dodatkowo zauważyli wymiotującego psa. Ta sytuacja dała im do zrozumienia, że mają do czynienia najprawdopodobniej z tlenkiem węgla. Funkcjonariusze natychmiast otworzyli okna i przekazali dyżurnemu, aby wezwał pogotowie ratunkowe i straż pożarną. Zweryfikowali również ile osób jest w środku.
Prócz dwójki dorosłych w wieku 42 i 41 lat, 14-letniej dziewczynki, na piętrze znaleźli dwójkę 9-letnich bliźniaków, które ze wszystkich domowników były w najlepszym stanie.
Po chwili na miejscu zjawiły się trzy zespoły ratownictwa medycznego SPPR Krosno oraz strażacy JRG Krosno z detektorem wielogazowym. -
Nasze urządzenie wykazało już po częściowym przewietrzeniu 550 ppm. - mówi mł. bryg. Dariusz Gruszka, Rzecznik Prasowy KM PSP w Krośnie. - Stężenie tlenku węgla przed przewietrzeniem było na pewno dużo wyższe. Pięcioro domowników miało wyraźne objawy zatrucia: bóle głowy, wymioty, a także lekkie utraty świadomości. Zostali przewiezieni do szpitala w Krośnie i Brzozowie.
Jak dodaje rzecznik krośnieńskich strażaków, w budynku były dwa źródła, które mogły emitować tlenek węgla. Dwufunkcyjny piecyk gazowy oraz kominek. To tam doszło do nieszczelności.
- Po wygaszeniu pieca i kominka oraz przewietrzeniu budynku, wskazania detektora wróciły do normy - dodaje mł. bryg. Gruszka. - Od dawna prowadzimy akcję informacyjną o czadzie. Ta sytuacja jasno pokazała, że w budynkach powinniśmy zamontować czujniki tlenku węgla, ale też np. nie zatykać kratek wentylacyjnych.
Oficer prasowy KMP w Krośnie podkom. Paweł Buczyński nie ma wątpliwości.
- 14-latka jest bezspornym bohaterem. Dziewczynka uratowała życie swoich najbliższych, a służby wykonały swoją pracę.
O zdarzeniu informowaliśmy już dzisiaj rano: Krosno. O krok od tragedii. Pięcioosobowa rodzina w szpitalu po zatruciu tlenkiem węgla.
Państwowa Straż Pożarna podaje, że od 1 października 2022 r. (początek sezonu grzewczego) zdarzeń z tlenkiem węgla odnotowano w całym kraju 2310, liczba osób rannych 983, natomiast liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 50.
krosno112.pl