Kamienica u zbiegu ulic Słowackiego i Blich powstała pod koniec XIX wieku. To obiekt o wyjątkowych walorach estetycznych i architektonicznych. Obecnie mieści się w niej m.in. biuro podróży, Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej oraz biura Centrum Dziedzictwa Szkła.
Obecna siedziba Muzeum Rzemiosła – "Dom pod zegarem" – jest za mały dla placówki.
- Powierzchnia ekspozycyjna jest niewystarczająca dla naszych potrzeb - mówi Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła.
Dodaje, że bardzo dużo eksponatów trzymane jest w magazynach.
Marta Rymar tłumaczy, że chce zmodernizować muzeum. - Dostosować do potrzeb odbiorcy i obowiązujących zasad we współczesnym muzealnictwie - mówi.
Odpowiednim lokum dla Muzeum Rzemiosła ma być kamienica przy ul. Blich. Właśnie został ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej przebudowy i zmiany sposobu jej użytkowania.
Dyrektor Muzeum Rzemiosła tłumaczy, że wstępna koncepcja, jak ma być urządzona zabytkowa kamienica, już jest.
- W piwnicach urządzona będzie ekspozycja dotycząca Jana Szczepanika, na kolejnych kondygnacjach planujemy sale wystawiennicze i salę wystaw czasowych, natomiast na poddaszu – biura i administrację muzeum - wylicza Marta Rymar.
Przekazanie miejskiego budynku na rzecz Muzeum Rzemiosła pozwoli na uzyskanie dofinansowania na niezbędne prace.
- Mamy na uwadze kilka projektów unijnych z których chcemy skorzystać - mówi Marta Rymar.
Dodaje, że projekt budowlany, wraz z prawomocnymi zezwoleniami (m.in. wytycznymi Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków) pozwoli aplikować o wsparcie finansowe.
Muzeum ma już wstępny kosztorys. - Prace budowlane wyliczone zostały na ponad 4 miliony złotych, aranżacyjne – sprzęt ekspozycyjny, oświetlenie, hologramy – na drugie tyle. Myślę, że zamkniemy się w kwocie 10 milionów złotych - mówi Marta Rymar.
Zaznacza, że jeśli uda się zdobyć pieniądze, to już w 2025 roku siedziba Muzeum Rzemiosła mogłaby być przeniesiona na ul. Blich.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow