Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 13:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Branżowe Centrum Umiejętności. Górnictwo w "Naftówce", lotnictwo w "Mechaniku"

Władze Krosna na konkurs ogłoszony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji zdecydowały się złożyć dwa wnioski. Znakomity wynik (najlepszy w Polsce) uzyskał projekt utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w "Naftówce". Natomiast ten dotyczący "Mechanika" nie przeszedł oceny formalnej. Trwa procedura odwoławcza.
Branżowe Centrum Umiejętności. Górnictwo w "Naftówce", lotnictwo w "Mechaniku"

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Branżowe Centra Umiejętności mają być ośrodkami kształcenia i egzaminowania w poszczególnych dziedzinach gospodarki. Według pomysłodawców centra mają łączyć potencjał przedsiębiorców, szkół i uczelni. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż.

Na wsparcie stworzenia 120 Branżowych Centrów Umiejętności MEN przeznaczyło 1,4 mld zł. Procedurę konkursową prowadzi Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. W pierwszym naborze wpłynęło 90 wniosków. Wśród nich dwa z Krosna.

Pierwszy powstał przy współudziale Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w partnerstwie z krakowską AGH, Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz firmami wspierającymi szkołę – m.in. PGNiG i Orlen. Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna podkreśla, że przygotowanie projektu wymagało dużego zaangażowania szkoły i partnerów.

Specjalizacją BCU przy krośnieńskiej "Naftówce" będzie geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe.

Nowoczesny obiekt ma powstać po wyburzeniu starego budynku magazynowego na terenach szkolnych. Budynek ma być zeroemisyjny. Będzie wykorzystywać nowoczesne technologie i rozwiązania w obszarze energetyki – m.in. pompy ciepła i wodór.

- Mamy już koncepcję funkcjonalno-użytkową i analizę kosztów - mówi Bronisław Baran.

Dodaje, że po podpisaniu umowy rozpocznie się przygotowywanie projektu.

Na jakie finansowanie projektu mogą liczyć władze Krosna? - Ostateczną kwotę poznamy, gdy otrzymamy propozycję podpisania umowy - mówi Bronisław Baran. - Dziś wiemy, że będzie to nie mniej niż 11 milionów złotych - dodaje.

BCU w "Mechaniku"?

Drugi wniosek, który złożyły władze Krosna dotyczył utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie.

- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że będzie ciężko uzyskać dofinansowanie na dwa projekty, ale jako ludzie podejmujący wyzwania zdecydowaliśmy się na to - mówi Bronisław Baran.

Tłumaczy, że projekt obejmował obszar mechaniczno-mechatroniczno-lotniczy.

- BCU miałoby powstać na podstawie Centrum Kształcenia Zawodowego - mówi wiceprezydent Krosna.

Zgodnie z wnioskiem CKZ ma być zmodernizowane i dostosowane do nowoczesnych technologii. - Jednocześnie rozszerzona ma być oferta dotycząca kształcenia mechanika lotniczego - dodaje wiceprezydent Baran.

Niestety projekt nie uzyskał pozytywnej oceny formalnej. - Dlatego złożyliśmy odwołanie - mówi Bronisław Baran. - Wskazywane jest to, że interpretacja załączonych dokumentów różni się od naszej - tłumaczy.

Zaznacza, że dopóki toczy się procedura odwoławcza, jest szansa na powstanie BCU w "Mechaniku".

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ