Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 14:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Maszt telekomunikacyjny przy lotnisku pozostaje

4 kwietnia Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki wydał postanowienie, w którym podtrzymał swoją decyzję zatwierdzającą budowę masztu telekomunikacyjnego sieci Play w sąsiedztwie krośnieńskiego lotniska. Czy to koniec tej kontrowersyjnej sprawy?
Maszt telekomunikacyjny przy lotnisku pozostaje

Autor: krosno112.pl

Po rozpoczęciu budowy wieży telekomunikacyjnej w pobliżu lotniska w Krośnie, która wywołała ogromne kontrowersje, do Prezydenta Miasta Krosna wpłynął wniosek od mieszkańców ul. Zręcińskiej z prośbą o wstrzymanie inwestycji i ponowne postępowanie administracyjne. Swój sprzeciw w tej kwestii zgłosiła również Prokuratura Rejonowa w Krośnie. Więcej o tej sprawie przeczytasz w artykule: Kontrowersje wokół budowy masztu przy lotnisku. Komentarz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Prezydent Piotr Przytocki rozpatrzył wniosek mieszkańców działek sąsiadujących z placem budowy oraz sprzeciw prokuratorski. W odpowiedzi 4 kwietnia wydał postanowienie, w którym odmówił wstrzymania wykonania swojej decyzji z dnia 16 sierpnia 2022 roku, którą zatwierdzono projekt zagospodarowania terenu oraz wydano zgodę na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej sieci Play przy ul. Zręcińskiej. Tym samym inwestycja została utrzymana w mocy.

- Należy zwrócić uwagę na fakt, że inwestor przed wydaniem pozwolenia na budowę spełnił wszystkie wymogi określone przepisem art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane dalej zwane ustawą oraz przedłożył wymagane dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy. Po dokonaniu czynności określonych w art. 35 ust. 1 ustawy stwierdzono zgodność inwestycji z przepisami prawa - argumentuje Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna.

Niezadowolenie wśród właścicieli działek sąsiadujących z budową wywołał fakt, że nie zostali oni uznani jako strona postępowania administracyjnego, a w ich opinii inwestycja będzie miała znaczący wpływ na komfort ich życia. Magistrat tłumaczy natomiast, że jedynie ograniczenia w zabudowie terenu, wynikające z konkretnego przepisu prawa, dają podstawę do uczestnictwa w charakterze strony w postępowaniu administracyjnym dotyczącym pozwolenia na budowę.

- W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że w treści postanowienia Prezydent Miasta Krosna niejako stwierdził, że właściciele sąsiednich nieruchomości działają w charakterze strony postępowania, ponieważ wznawiając je [postępowanie - przyp. red], powołał podstawę prawną, która na to wskazuje (art. 145 par. 1 pkt 4 Kpa - tłumaczy adwokat Jarosław Grabias, który reprezentuje mieszkańców nieruchomości zlokalizowanych przy maszcie - W kontekście zaś odmowy wstrzymania wykonalności zaskarżonej decyzji o pozwoleniu na budowę, należy zwrócić uwagę, że odmowa ta została również wydana na analogiczny wniosek prokuratora - co tym bardziej budzi zastrzeżenia i wątpliwości - dodaje.

W swoim postanowieniu prezydent odniósł się również do kwestii związanych z sąsiedztwem lotniska i bezpieczeństwem lotów. Według jego stanowiska inwestycja jest zgodna z obowiązującym prawem i nie było konieczności opiniowania projektu z Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

- Dokonana ocena nie daje podstaw do stwierdzenia, że zaszło naruszenie prawa przy wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Projektowana inwestycja nie nakłada na nieruchomości skarżących żadnych ograniczeń. Uznanie za stronę jedynie inwestora oraz właścicieli działki w Krośnie, przy ul. Zręcińskiej, wg organu orzekającego było i jest właściwe, co wynika wprost z zebranego materiału dowodowego w sprawie - podsumowuje w wydanym postanowieniu Prezydent Miasta Krosna.

Według prawnika, który reprezentuje interesy mieszkańców ul. Zręcińskiej, na tym etapie postępowania zasadniczych szans na wstrzymanie inwestycji spółki P4 sp. z o.o. pry ul. Zręcińskiej należy upatrywać w naruszeniach licznych postanowień MPZP oraz podejmowanych działaniach Prokuratury, które doprowadziły m.in. do wszczęcia audytu wewnętrznego w tej sprawie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

- Raz jeszcze chciałbym podkreślić, że głównymi powodami podejmowanych działań jest oczywisty brak poszanowania obowiązującego prawa przez Organ, ale również naruszenie istotnych interesów Lotniska Krosno oraz prowadzenie postępowania administracyjnego z licznymi wadami i pominięciem uprawnionych do udziału w nim stron - mówi Jarosław Grabias.

Właściciele sąsiednich nieruchomości złożyli zażalenia na postanowienie do organu wyższej instancji, tj. Wojewody Podkarpackiego, który będzie zobowiązany do weryfikacji prawidłowości postępowania Prezydenta Miasta Krosna w tym zakresie. Zatem to jeszcze nie koniec tej sprawy.

Autor: Sławomir Farbaniec


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ