Prolog wyścigu zaplanowano w budapesztańskiej dzielnicy Csepel. 29 kwietnia zawodnicy będą starali się wykręcić najlepszy czas na odcinku liczącym 4 km. Dzień później (30 kwietnia) kolarze będą się ścigać na 142-kilometrowej trasie wokół niewielkiego słowackiego miasteczka Bánovce nad Bebravou. 1 maja start do etapu, który będzie miał 138,4 km odbędzie się w Starej Lubowli na Słowacji.
Dwa ostatnie etapy rozegrane będą w Polsce. 2 maja kolarze będą rywalizować na trasie Zapora Niedzica – Podegrodzie (142,1 km), a 3 maja przejadą ponad 132 km na trasie zlokalizowanej na terenie uzdrowiskowych gmin Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój.
Start do ostatniego etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów odbędzie się na Placu Dietla w Iwoniczu-Zdroju (o godz. 11:15). Trasa będzie przebiegać przez Przymiarki w Bałuciance, Rymanów-Zdrój, Posadę Górną, Rymanów, Klimkówkę, Iwonicz i Iwonicz-Zdrój. Pętlę kolarze przejadą kilkakrotnie.
Finisz planowany jest około godz. 14.15-14.30. Meta ustawiona będzie na ul. Zdrojowej w Rymanowie-Zdroju – na wysokości zespołu basenów rekreacyjnych.
Na liście startowej jest 25 ekip – z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Austrii, Słowenii, Estonii, Holandii, Danii, Kanady, Węgier, Szwajcarii, Belgii i Czech.
Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka podkreśla, że w trakcie będzie wiele ukraińskich akcentów.
- W wyścigu wezmą udział ukraińscy kolarze, również sędzia główny jest z Ukrainy - zauważa Tomasz Wójcik, dyrektor wyścigu.
Wyścig kolarski poświęcony jest pamięci Karpackich Kurierów, którzy w czasie II wojny światowej, szlakami przez Słowację na Węgry przenosili meldunki, rozkazy, informacje wywiadowcze oraz pieniądze potrzebne do działalności Polskiego Państwa Podziemnego.
- Symbolika tego wyścigu jest dla nas szczególnie ważna. Wśród kurierów karpackich byli między innymi bracia mojej mamy – Franciszek i Bolesław Koperstyński z Jaślisk – którzy przeprowadzali na Węgry uciekinierów z Polski: żołnierzy i cywilów - mówi Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa.
Dodaje, że trasa na terenie uzdrowiskowych gmin będzie przepiękna. - Będzie to zapewne najpiękniejszy etap tegorocznego wyścigu - mówi Wojciech Farbaniec.
Karpackiemu Wyścigowi Kurierów towarzyszyć będą też inne wydarzenia sportowe i kulturalne organizowane dla dzieci i dorosłych. - Z racji wyjątkowości tej imprezy warto już dzisiaj zaplanować swój urlop i przyjazd do Iwonicza-Zdroju i Rymanowa - zachęca burmistrz Farbaniec.
Franciszek Koperstyński - jako przedwojenny podoficer Straży Granicznej, znawca pogranicza, potrafił odpowiednio zarządzać pracą kurierów. Odszukiwać najlepsze ścieżki oraz wybierać najdogodniejsze terminy na przejście zielonej granicy. Przeprowadził przez granicę kilkaset osób, żołnierz AK, zginął zastrzelony przez patrol niemiecki w Haczowie w lutym 1943 roku.
Bolesław Koperstyński - kurier, który przeprowadzał przez granicę ze Słowacją ludzi podążających na zachód przez Węgry. W trakcie jednej z łapanek został pochwycony i przewieziony do więzienia w Tarnowie, skąd trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany w marcu 1943 roku.
Autor: tom
Zdjęcia: Gmina Rymanów