Bogdan Adamski, dyrektor ZSM w Krośnie podkreśla, że wygranie Olimpiady Techniki Samochodowej jest wielkim wyczynem. Tłumaczy, że biorą w niej udział wszystkie liczące się szkoły samochodowe w Polsce (ok. 100) oraz najlepsi uczniowie.
- Dlatego Finał Ogólnopolski XXIV edycji tego Konkursu był bardzo oczekiwany przez uczniów nie tylko krośnieńskiego "Mechanika" - dodaje Piotr Boś, opiekun drużyny krośnieńskiego "Mechanika".
Olimpiada odbyła się w Warszawie, w siedzibie firmy Bosch. Wzięło w niej udział około 2000 osób – młodzieży ze szkół średnich samochodowych z całej Polski.
- Każda szkoła mogła wytypować po trzech swoich przedstawicieli. Tak więc do II stopnia rozgrywek stanęło około 300 najlepszych. W finale było tylko 10 miejsc - mówi Piotr Boś.
Dodaje, że 3-osobowa drużyna z krośnieńskiego Zespołu Szkół Mechanicznych (przedstawiciel klasy IV Technikum Mateusz Pachana oraz dwóch przedstawicieli klasy II Technikum Dawid Bugiel i Adrian Jureczko) dostała się do finału odpowiednio na miejscach 1, 2 i 4.
- Zwłaszcza uczniowie drugiej klasy musieli "studiować" potężne partie materiału, ponieważ olimpiada swoim zakresem rzeczowym obejmuje całą podstawę programową dla technika pojazdów samochodowych - podkreśla Piotr Boś.
Dodaje, że dużo zagadnień, a szczególnie zadań w części półfinałowej, opartych jest na fizyce i matematyce oraz oczywiście przedmiotów dotyczących pojazdów samochodowych.
W finale każdy z uczestników indywidualnie pod okiem komisji musiał zdiagnozować oraz naprawić 2 samochody. Na wykonanie zadania miał tylko po 15 minut.
- Zadania dla każdego były takie same. Ale komisja pod czujnym okiem profesora Politechniki Warszawskiej, Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych pana prof. Andrzeja Reńskiego zadbała, aby nie było żadnych przecieków. Uczniowie nie mieli możliwości kontaktowania się aż do zakończenia rozgrywek - opowiada Piotr Boś.
Zadanie 1 polegało na wykryciu przyczyn usterek i ich usunięciu w samochodzie Opel Astra 1.7 CDTI, którego użytkownik zgłosił nie zawsze działający prawidłowo układ klimatyzacji, utrzymywanie się bardzo wysokiej temperatury silnika podczas jazdy samochodu w korku oraz występowanie błędu sterownika silnika na wyświetlaczu. Dodatkowo wcześniej podłączony KTS, a następnie sztucznie rozłączony tuż przed wejściem na stanowisko ucznia blokował się i nie chciał współpracować. Również wypięta wtyczka wentylatora, słabo widoczna dla zdających, sprawiała wiele trudności.
- Trzeba przyznać, że organizatorzy postarali się, aby utrudnić życie młodym ludziom, bo należałoby zadać sobie pytanie na ile realistyczna jest usterka związana z wypięciem z gniazda OBDII wtyczki KTS po wcześniejszym jego używaniu? - zaznacza opiekun krośnieńskiej młodzieży.
Zadanie 2 dotyczyło wykrycia przyczyn usterki układu sterowania silnika o zapłonie iskrowym samochodu Volkswagen Golf VIII. Symulacja uszkodzenia dotyczyła nastawnika - czujnika położenia zmiennych faz rozrządu oraz omówienia budowy i zasady działania tego układu.
O kolejności uczniów decydowała suma punktów zdobytych w trakcie II i III etapu olimpiady.
Pierwsze miejsce zajął Dawid Bugiel, drugie Adrian Jureczko, a na czwartym uplasował się Mateusz Pachana. Tym samym uczniowie wywalczyli dla Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie pierwsze miejsce i tytuł Pierwszej Samochodowej Szkoły Roku 2023.
Krośnieński "Mechanik" jest w posiadaniu dwóch takich tytułów z 2006 i 2014 roku. Opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Roman Szajna.
Zwycięstwo w Podkarpackim Finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
25. edycję turnieju rozegrano na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu. Do konkurencji przystąpiło 9 drużyn, a każda z nich liczyła po 3 uczniów z danej szkoły.
Zawodnicy musieli rozwiązać test wiedzy ogólnej dotyczący prawa ruchu drogowego i poprawnych zachowań na skrzyżowaniach drogowych, wykazać się wiedzą w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz pokonać tor przeszkód samochodem lub motorowerem.
Po rywalizacji i ciężkich zmaganiach w klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół w Iwoniczu, a trzecie miejsce na podium zajęła reprezentacja z Zespołu szkół Samochodowych w Rzeszowie.
W klasyfikacji indywidualnej na podium z największą ilością punktów znalazł się uczeń z Zespołu Szkół w Iwoniczu, a kolejne dwa miejsca zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie.
Najlepsza drużyna będzie reprezentować województwo podkarpackie na finale krajowym, który odbędzie się w Poznaniu.
XXV Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny - Podkarpacki Finał Wojewódzki dla uczniów szkół ponadpodstawowych został zorganizowany przez Polski Związek Motorowy - Zarząd Okręgowy w Rzeszowie, Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z terenu województwa podkarpackiego przy współudziale Auto Sport Klubu w Przemyślu i Automobilklubu w Rzeszowie.
Autor: tom
Zdjęcia: ZSM w Krośnie, KMP Przemyśl