Niska emisja – co to takiego?
Wszystkie urządzenia grzewcze, kotły, piece, kozy czy kominki opalane węglem czy drewnem emitują do atmosfery znaczne ilości szkodliwych substancji. Wiele z nich zatrzymuje się na wysokości do 40m. gdzie są najbardziej szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Jest to tzw. „niska emisja”. Znaczące ilości szkodliwych substancji emitowanych jest szczególnie wtedy, kiedy wykorzystywane paliwo nie jest zbyt dobrej jakości, a system grzewczy jest przestarzały. Kotły, które nie posiadaj automatycznego podajnika paliwa stwarzają także okazję do spalania odpadów komunalnych. Te niezgodne z prawem działania niestety w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania związków szczególnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
Dlaczego jest to tak groźne?
„Niska emisja” jest uznawana za jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób płuc, począwszy od uporczywego kaszlu, a kończąc na astmie oskrzelowej oraz chorobach niedokrwiennych serca. Najbardziej wrażliwą grupą osób są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby płuc (np. astmę).
Cząstka pyłu zawieszonego PM10, której średnica jest 10 razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa z łatwością wnika w nasze pęcherzyki płucne. Substancje zawarte w pyle są niezwykle niebezpieczne i mogą się przyczynić do powstawania chorób układu oddechowego. Oprócz negatywnego wpływu na układ oddechowy, benzo(a)piren i inne węglowodory aromatyczne zawarte w pyle rozprzestrzeniają się po całym organizmie.
Znajdź kilka minut na rozmowę z ankieterem
Urząd Miasta Krosna zachęca mieszkańców do przeprowadzenia krótkiej rozmowy z ankieterami. Zebrane dane w przyszłości pomogą w poprawie jakości powietrza w Krośnie, które wpływa na zdrowie i komfort mieszkańców.
Mieszkańcy mogą również wypełnić ankietę w wersji elektronicznej pod linkiem: http://salps.atmoterm.pl/salps_krosno_publiczna/ankieta
Dodatkowy problem z powietrzem
Mieszkańcy Krosna, szczególnie dzielnicy Białobrzegi i Zawodzie mają dodatkowy problem z jakością krośnieńskiego powietrza. Jak co roku pojawił się uciążliwy odór z wysypiska. Od kilku dni, podczas upałów daje się we znaki. Czy podjęte przez MPK w zeszłym sezonie zmiany np. zakup bioreaktorów, instalacja bariery antyodorowej nie przynoszą skutków czy nie zostały w prowadzone w życie. Na te i inne pytania mieszkańców odpowiemy w kolejnym materiale.
red, um