Kurs został przeprowadzony w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy pierwszej (Dominik Olejarski, Wojciech Gużkowski), trzeciej (Michał Furmanek) i czwartej (Sebastian Tomczewski, Gabriel Szlemp, Jakub Kostka, Kacper Stanek).
- Chłopcy z dużym zaangażowaniem nabywali nowe umiejętności, wyróżniali się zarówno w ćwiczeniach na wodzie jak i na lądzie oraz w zajęciach teoretycznych - opowiada Dariusz Niepokój, dyrektor "Szczepanika".
Dodaje, że zajęcia na wodzie, mimo dużych trudności sprawiły młodzieży wielką radość i dały mnóstwo satysfakcji. - Zajęcia teoretyczne okazały się równie wymagające, tym bardziej, że zakończyły się dopiero po godzinie 22. Pomimo tego chłopcy znaleźli czas i siłę na organizację ogniska, przy którym zrelaksowali się po ciężkim dniu - mówi.
Po kursie młodzież przystąpiła do egzaminu. Składa się on z testu jednokrotnego wyboru z 75 pytaniami przygotowanymi przez komisję na podstawie i zakresu wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu oraz części praktycznej.
- Zazwyczaj zdawalność w części pisemnej wynosi około 60 procent, jednak wiele zależy od programu konkretnego kursu, który się odbywa i od tego, jak wiele wiedzy uczestnik z niego wyniesie - podkreśla Dariusz Niepokój.
Dodaje, że w części praktycznej zdawalność zazwyczaj jest o wiele wyższa.
- Wszyscy nasi uczniowie zdali egzamin - mówi dyrektor ZSP nr 1 w Krośnie, pomysłodawca i organizator kursu ze strony szkoły.
Uprawnienia, które zdobyła młodzież dają im możliwość pływania skuterami wodnymi oraz jachtami o napędzie mechanicznym po wodach śródlądowych oraz po wodach morskich do 12 m długości kadłuba i 2 Mm od brzegu w porze dziennej.
- Dzięki patentowi uczniowie uzyskują także dodatkowe punkty przy weryfikacji podczas egzaminów do Szkoły Aspirantów - mówi Dariusz Niepokój.
Dyrektor "Szczepanika" dziękuje panu Dariuszowi Szlempowi. - Chciałbym wyrazić uznanie i podziękowania za niesioną nam na wiele sposobów pomoc i wsparcie - mówi. - Doceniamy niezwykłe zaangażowanie i starania wszystkich Darczyńców i tych, którzy poświęcili nam własne siły i prywatny czas. Każda forma wsparcia w obecnej trudnej sytuacji finansowej szkół jest na miarę złota - podkreśla.
Bieszczadzkie WOPR kursy sternika motorowodnego organizuje kilka razy w roku. O terminach informuje na swoim profilu FB – TUTAJ.
Autor: tom
Zdjęcia: ZSP nr1 w Krośnie