Obowiązują jednak limity:
- do 2 MWh rocznie – dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 2,6 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
- do 3 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników,
- do 250 kWh rocznie – dla działki w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD).
Jeżeli ktoś przekroczy wskazany poziom zużycia prądu, za pozostałą zapłaci zgodnie z wyższymi stawkami. A o to nietrudno, bo nasze domy są wypełnione urządzeniami elektrycznymi, a niektóre z nich potrzebują bardzo dużo prądu. Jednak zgodnie z oficjalnymi danymi GUS przeciętne roczne zużycie energii przez gospodarstwo domowe w mieście to 2035 kWh rocznie, na wsiach – 3147 kWh rocznie.
Wniosek
Żeby jednak skorzystać z tej obniżki, trzeba złożyć odpowieni wniosek. Można to zrobić osobiście lub przez internet.
Złożenie wniosku jest dosyć proste, ale lepiej mieć przed sobą którąś z faktur od firmy energetycznej. Znajdują się tam dane (numer punktu energii elektrycznej), który trzeba koniecznie podać we wniosku. Wzór wniosku znajduje się TUTAJ.
Spółdzielnie także
Niższe stawki nie dotyczą tylko osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej już w marcu tego roku informował, że przepisy wyraźnie wskazują, że z obniżki mogą skorzystać zarówno spółdzielnie, jak i wspólnoty mieszkaniowe.
Zgodnie z ustawą z 27 października 2022 roku odbiorcą uprawnionym jest m.in. odbiorca uprawniony w rozumieniu ustawy z 7 października 2022 roku, gdy zużywa energię elektryczną powyżej maksymalnych limitów zużycia energii elektrycznej określonych w tej ustawie oraz odrębnie wymienione wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe w zakresie, w jakim nie są odbiorcą uprawnionym, o którym mowa powyżej, i zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności. Zatem ochroną przewidzianą przez ustawę z 27 października 2022 r. objęte są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w zakresie zużycia energii powyżej limitów przewidzianych przez ustawę z 7 października 2022 r. na potrzeby tam wskazane oraz w zakresie pozostałych (niewymienionych w ustawie z 7 października 2022 r.) potrzeb związanych z podstawową działalnością - wyjaśnia URE w piśmie do rzecznika praw obywatelskich.
News4Media