Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otwarta została ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Prowadzi do sztolni w Węglówce

Z inicjatywy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie i Nadleśnictwa Kołaczyce, na terenie stanowiska dokumentacyjnego "Sztolnie w Węglówce", wyznaczona została ścieżka przyrodniczo-leśna. Trasa wiedzie malowniczym szlakiem, wśród dorodnych jodeł i buków.
Otwarta została ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Prowadzi do sztolni w Węglówce

Autor: Fot. ZKPK w Krośnie

Na północno-wschodnim ramieniu Królewskiej Góry (554 m n.p.m.), na wysokości około 400 m n.p.m. na niewielkim powierzchniowo obszarze znajduje się zgrupowanie pięciu sztolni – Sztolnia Jasna (długość ok. 50 m, deniwelacja: -5 m), Sztolnia Pustelnia (długość ok. 20 m, deniwelacja: 7 m), Sztolnia Wesoła (długość ok. 75 m, deniwelacja: -6 m), Sztolnia Nelsona (długość ok. 25 m, deniwelacja: -5 m), Sztolnia Zawaliskowa (długość ok. 10 m, deniwelacja: -3 m).

Kilka lat temu rada gminy Korczyna podjęła uchwałę, dzięki której ustanowiono na tym terenie (ok. 0,25 ha) stanowisko dokumentacyjne. Celem było zachowanie systemu jaskiniowego wraz z formą osuwiskową oraz zabezpieczenie przed degradacją korytarzy jaskini, osadów i nacieków jaskiniowych, sztolni a także zachowanie zbiorowisk fauny, w tym nietoperzy hibernujących w jaskini i bytujących w jej sąsiedztwie.

Jan Zych, wójt gminy Korczyna przypomina, że wyrobiska pochodzą z XIX wieku. Tłumaczy, że zamieszkujący Węglówkę Rusini wydobywali w nich piaskowiec, służący później produkowaniu drobnych narzędzi gospodarskich (osełek, kamieni młyńskich).

"Przemysł" wydobywczy trwał w Węglówce do końca wieku XIX – do jego zmierzchu przyczynił się rozwój bardziej dochodowego kopalnictwa naftowego. - Dłużej, bo do ostatniej wojny światowej kamień wydobywany był w Czarnorzekach - informuje Jan Zych.

W ubiegłym roku wytyczona została trasa łącząca Węglówkę i nieczynne sztolnie.

Szlak prowadzi w pobliżu zrekultywowanych zbiorników wodnych, które są miejscem przybywania gadów i płazów. Na trasie ustawiono cztery tablice informacyjne:

  • przy wejściu na ścieżkę
  • na przystanku nr 1 – ochrona czynna płazów i gadów - rekultywacja zbiorników wodnych
  • na przystanku nr 2 – sztolnie - nieczynne wyrobiska kamienia
  • na przystanku nr 3 – nietoperze - ochrona zimowisk

Aby trafić do punktu początkowego ścieżki, należy z drogi Węglówka-Wysoka Strzyżowska skręcić w lewo przy znaku "Kopalnia Węglówka 2". Po ok. 2 kilometrach szutrowa droga doprowadzi do drogi prowadzącej do składu drewna. Przy skręcie w lewo, zamocowana jest tabliczka informująca, że docieramy do ścieżki. Od tego punktu zostanie do pokonania ok. 200 metrów. Po dotarciu na skład drewna widać już pierwszą tablicę informacyjną.

Całość trasy jest oznakowana niebieskimi strzałkami.

Ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą do stanowiska dokumentacyjnego "Sztolnie w Węglówce" oficjalnie otwarto we wtorek (13 czerwca).

Autor: tom
Zdjęcia: Nadleśnictwo Kołaczyce, ZKPK w Krośnie



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ