Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 06:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pies i dziecko – jak przygotować siebie i czworonoga?

Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana i wyzwanie nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego czworonoga. Pies na pewno będzie potrzebował czasu na przyzwyczajenie się do nowych zasad. Jak ułatwić mu ten proces? Dowiedz się, jak przygotować psa na przyjście dziecka i nad czym popracować, zanim noworodek pojawi się w domu!
Pies i dziecko – jak przygotować siebie i czworonoga?

Narodziny dziecka to moment, który zwykle wywraca życie psa do góry nogami. Ni stąd, ni zowąd w domu pojawia się mały człowiek, który wydaje niepokojące dźwięki i skupia na sobie uwagę wszystkich domowników. Nic dziwnego, że pupil czuje się w takiej sytuacji zagubiony i przestraszony. Aby pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości, warto jeszcze przed porodem wprowadzić zasady, które ułatwią wspólne życie pod jednym dachem.

Jak przygotować psa na dziecko?

Niestety sytuacje, w których pies traci dom, gdy tylko pojawia się w nim dziecko, wciąż nie należą do rzadkości. A wcale nie musi tak być! Zwierzak nie stanowi przecież zagrożenia dla Twojego dziecka. Wręcz przeciwnie – dobrze ułożony pies zaakceptuje noworodka, jako nowego członka stada i wspólnie z Tobą otoczy go troskliwą opieką.

To jasne, że przyjście dziecka wprowadzi do Waszego życia zupełnie nowy rytm, w którym każdy będzie musiał się odnaleźć. Jednak do momentu aż dziecko przyjdzie na świat, masz jeszcze co najmniej 9 miesięcy, by przygotować siebie i pupila na tę wielką zmianę. Od czego zacząć? Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

Czy mój pies jest dobrze ułożony?

W Waszym nowym życiu ogromne znaczenie będzie miało to, jak pies reaguje na komendy. Czy w ogóle je zna i chce je wykonywać? Czy na spacerach wraca na zawołanie? Jak chodzi na smyczy? Jeśli pies wykazuje braki w tym zakresie, warto jak najszybciej wziąć się do pracy.

Naucz swojego pupila chodzenia przy nodze i na luźnej smyczy oraz wracania na przywołanie. Jeśli masz już wózek dla dziecka, nie zaszkodzi potrenować spacerowania razem z nim. Dzięki temu wózek nie będzie dla psa taką nowością, gdy już pojawi się w nim dziecko. Posłuszeństwo psa i poprawne reagowanie na polecenia znacznie ułatwią Ci wychodzenie na wspólne spacery i zapanowanie nad domowym chaosem po narodzinach dziecka. Wybierz odpowiednią smycz np. w sklepie kakadu.pl/smycze-dla-psa/

Jak pies radzi sobie z hałasami?

Jeśli pies reaguje nerwowo na dźwięk dzwonka do drzwi, odgłosy wydawane przez suszarkę czy odkurzacz, to bardzo możliwie, że płacz noworodka zupełnie wytrąci go z równowagi. Przed narodzinami dziecka warto popracować nad reakcjami pupila i przyzwyczaić go do głośnych dźwięków.

Pomocne mogą być nagrania dziecięcego płaczu i gaworzenia, dostępne w internecie. Początkowo włączaj je cicho, a na czas słuchania daj psu smaczny wędzony gryzak lub jego ulubioną zabawkę. Z czasem zacznij włączać nagranie coraz głośniej i wykorzystaj psie przysmaki, by nagradzać psa za spokojne zachowanie. Znajdziesz je w sklepie kakadu.pl/przysmaki-dla-psa/

Czy mój pies może być zazdrosny lub niepewny swego miejsca w stadzie?

Zazdrość o uwagę i względy opiekuna są częstą przyczyną problemów w relacji pies-dziecko. Jeśli do tej pory to zwierzak był Twoim oczkiem w głowie i wszystko kręciło się wokół niego, to trudno będzie mu przyzwyczaić się do „dzielenia się” Tobą z kimś innym. Twoją rolą, jako opiekuna będzie sprawnie, by pies nadal czuł się ważnym i kochanym członkiem domowego stada.

Jak przyzwyczaić psa do noworodka?

Pierwsze dni z noworodkiem w domu na pewno będą stresujące dla czworonoga. Jego życie z dnia na dzień wywraca się do góry nogami, w domu panuje zamieszanie, a opiekunowie nie są już na wyłączność. Warto wiedzieć, co robić, by ułatwić pupilowi adaptację do nowej rzeczywistości. Oto kilka zasad, których warto się trzymać.

  Postaraj się zachować stały rytm dnia

W miarę możliwości spróbuj zachować stałe pory podawania psu posiłków i wychodzenia na spacery. Wszelkie zmiany w tym zakresie wprowadzaj powoli i stopniowo. Zachowanie znanej rutyny zapewni zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli nie masz czasu lub sił na długie spacery i zabawę z psem, poproś o pomoc innych członków rodziny, przyjaciół albo skorzystaj z pomocy petsittera. Opieka nad małym dzieckiem na pewno pochłonie większość Twojej uwagi, ale nie możesz zapominać o potrzebach czworonoga. Jedną z nich jest właśnie potrzeba ruchu i aktywności na świeżym powietrzu, a zaniedbania w tym zakresie mogą szybko obrócić się przeciwko Tobie.

  Pozwól psu być blisko, gdy opiekujesz się noworodkiem

Wielu opiekunów popełnia błąd, przeganiając psa od noworodka. W rezultacie zwierzak czuje się odrzucony, niechciany i zapomniany. To z kolei przekłada się na frustrację spowodowaną tęsknotą za opiekunem oraz… zazdrość. A zazdrosny pies i dziecko to naprawdę nie najlepsze połączenie.

Pamiętaj, że Twój pies postrzega rodzinę jako stado. A będąc jego członkiem, pragnie być blisko domowników i uczestniczyć we wszystkim, co robią. Kiedy opiekujesz się dzieckiem, pozwól, by zwierzak Ci towarzyszył. Jeśli zechce obwąchać malucha, pozwól mu na to, ale cały czas kontroluj sytuację. Przemawiaj do psa spokojnie i nagradzaj go za dobre zachowanie.

Jako zwierzęta stadne psy mają silną potrzebę opieki nad potomstwem, zarówno tym psim, jak i ludzkim. Bardzo możliwe, że zwierzak będzie chciał instynktownie opiekować się noworodkiem i czuwać przy nim. Przeganiając psa lub karcąc za zbliżanie się do dziecka, przekujesz jego ciekawość w niechęć.

  Nie zmuszaj psa do kontaktów z dzieckiem

Niektóre psy potrzebują więcej czasu na przyzwyczajenie się do dziecka. Nieśmiałe i lękliwe czworonogi podchodzą do noworodków nieufnie. Jeśli Twój pupil unika towarzystwa dziecka, nie zmuszaj go do tego. Kiedy uzna, że pora poznać nowego członka stada, sam zainicjuje kontakt.

Nie przejmuj się, jeśli spotkanie nie zakończy się miłością od pierwszego wejrzenia. Niektóre psy potrzebują więcej czasu, a wiele zależy też od Twojego nastawienia. Pamiętaj, by nie krzyczeć na pupila i zawsze nagradzać go za dobre zachowanie przy dziecku. Z czasem ich relacja na pewno zamieni się w piękną przyjaźń.

Zazdrosny pies a dziecko. Jak łagodzić zazdrość psa?

Kiedy Twoja uwaga skupi się na dziecku, pies może poczuć się odrzucony. Z pewnością będzie zabiegał o Twoje zainteresowanie, a jeśli go nie otrzyma, jego frustracja się pogłębi. Z czasem zwierzak zacznie odczuwać zazdrość, a o niemiłe zmiany w swoim życiu obwiniać noworodka. Jak sprawić, by pies nie był zazdrosny o dziecko?

Po pierwsze, postaraj się każdego dnia znaleźć czas tylko dla psa. Zabierz go na spacer, pobaw się z nim, nie szczędź pieszczot i smakołyków. Po drugie, nie odcinaj psa od dziecka. Zabieraj go na wspólne spacery i pozwól brać udział w Waszej codzienności. Staraj się też, by czas spędzany przy dziecku kojarzył się psu z czymś przyjemnym. Zawsze miej w zanadrzu smakołyki, a kiedy maluch płacze zajmuj uwagę pupila matą węchową, matą do lizania lub naturalnym gryzakiem do żucia.

Początki zawsze są trudne, ale przy odrobinie cierpliwości wszystko może się udać. Wystarczy zaangażowanie w pracę z pupilem i rozsądne wyznaczanie zasad, by z czasem zbudować piękną relację między psem a dzieckiem!



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ