Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 06:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sposoby na zaśnięcie po wybudzeniu

Zaburzenia snu najczęściej kojarzymy z trudnościami z zasypianiem wieczorem. I rzeczywiście – jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl we wrześniu 2021 roku, Polacy mający problemy ze snem najczęściej skarżą się na problemy z zaśnięciem, spowodowane gonitwą myśli i rozmyślaniem o różnych sytuacjach. Jednak już na drugim miejscu znalazło się wielokrotne wybudzanie się w nocy. Czy zatem istnieją skuteczne sposoby na zaśnięcie po wybudzeniu?
Sposoby na zaśnięcie po wybudzeniu

Autor: fot. freepik.com

Sposób na zaśnięcie – co zrobić po wybudzeniu?

Jaki jest sposób na zaśnięcie po wybudzeniu ze snu? Przede wszystkim należy przeanalizować, co może być wynikiem nagminnego budzenia się w nocy. W pierwszej kolejności warto zatem wyeliminować (jeśli takie są) negatywne nawyki:

  • przyczyną budzenia się w nocy może być zbyt późne jedzenie, do tego tłustych posiłków. Pamiętajmy, że kolacja powinna być lekka i należy ją jeść około 3-4 godz. przed snem. W nocy metabolizm zwalnia, dlatego spożywanie na noc ciężkostrawnych posiłków może utrudniać odpoczynek;
  • kieliszek wina czy drink przed snem może nie wydaje się czymś złym, ale może negatywnie wpłynąć na sen. Alkohol sprzyja występowaniu zgagi, która często w nocy daje się we znaki;
  • organizm do dobrego snu potrzebuje ciemności (ostre światło jest jednym z głównych bodźców pobudzających organizm do aktywności). Być może budzenie się jest wynikiem światła latarni wpadającego do sypialni? Jeśli tak, powieś zaciemniające zasłony lub zamontuj rolety;
  • potrzeba snu jest naturalną odpowiedzią organizmu na zmęczenie po całym dniu. Dlatego należy unikać drzemek i zadbać o odpowiednie zmęczenie organizmu – dobrze sprawdzi się sesja na siłowni, jogging, a nawet 30-minutowy spacer przed snem.

No dobrze, ale co zrobić, gdy już wybudziliśmy się w środku nocy ze snu? Przede wszystkim, postaraj się nie ulegać stresowi i nie myśleć o tym, że za kilka godzin musisz wstać. Uspokój oddech, postaraj się mimo wszystko zrelaksować. Możesz się wspomagać technikami afirmacyjnymi, czyli powtarzaniem konkretnych zdań, mających przybliżyć Cię do zaśnięcia.

Przestrzegamy też przed sięganiem po telefon – zwłaszcza jeśli często nie potrafisz się oderwać od ekranu. Powód jest prosty – niebieskie światło pobudza organizm do aktywności. Najlepiej jest pozostać w ciemności.

Lek na sen - Noctis Noc

Oczywiście może się zdarzyć, że sytuacje stresowe, przejściowe napięcia psychiczne czy przemijające schorzenia somatyczne uniemożliwiają komfortowy wypoczynek. Wówczas jako sposób na szybkie zaśnięcie można wypróbować leki nasenne bez recepty z doksylaminą – substancją o działaniu nasennym i uspokajającym.

Warto sięgnąć po leki na sen Noctis Noc, jednak pamiętaj, że bez wiedzy lekarza można je stosować wyłącznie do siedmiu dni. Dłuższe stosowanie tego leku powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zaburzenia snu nie ustępują? Idź do lekarza

Tutaj zwracamy uwagę na to, że zaburzenia snu mogą być efektem poważnych schorzeń somatycznych lub dolegliwości psychicznych. Dlatego jeśli problemy ze snem i wybudzanie się ze snu przydarzają Ci się często, udaj się do lekarza.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ