Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 00:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wspomnienia, nagrody, wyróżnienia i dyplomy. 20 lat pielęgniarstwa na krośnieńskiej uczelni

Wyjątkowa uroczystość 20-lecia kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo połączona była z wręczeniem, po raz pierwszy w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, dyplomów absolwentom studiów drugiego stopnia. Rektor uczelni zapowiedział też otwarcie nowego kierunku – ratownictwa medycznego.
Wspomnienia, nagrody, wyróżnienia i dyplomy. 20 lat pielęgniarstwa na krośnieńskiej uczelni

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Kierunek "Pielęgniarstwo" został uruchomiony w 2002 roku. Do 2021 roku studenci kończyli edukację zdobywając licencjat. Teraz, dzięki wysiłkom władz uczelni pielęgniarki i pielęgniarze mogą otrzymać w Krośnie tytuł magistra. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki krośnieńska uczelnia ma prawo do kształcenia na 4-semestralnych magisterskich studiach drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

- Szczególnie dziękuję władzom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Bez współpracy nie byłoby możliwe uruchomienie kierunku "Pielęgniarstwo" - podkreśla prof. Zbigniew Barabasz, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Dodaje, że pracownicy lubelskiego uniwersytetu byli początkowo podstawowymi nauczycielami i wykładowcami. - Dziś trochę te role się zmieniły, udzielają nam wsparcia naukowego, pomocy przy organizacji konferencji, czy wspólnych publikacji - mówi.

Rektor krośnieńskiej uczelni przypomina, że ważnym wydarzeniem było uruchomienie, w 2019 roku, Centrum Symulacji Medycznej. - Diametralnie zmieniło ono proces dydaktyczny - mówi.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki zwraca uwagę, że kierunek "Pielęgniarstwo" był podwalinami życia krośnieńskiej uczelni.

Studia magisterskie na kierunku "Pielęgniarstwo" adresowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku pielęgniarstwo. Czyli osób, które mają już dyplomy licencjackie w tym zawodzie, ale chcą kontynuować studia.

Władze krośnieńskiej uczelni zaznaczają, że na studiach magisterskich studenci poszerzają wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie nauki na studiach licencjackich, głównie z zakresu pielęgniarstwa specjalistycznego, zarządzania w opiece pielęgniarskiej, dydaktyki medycznej i metodologii badań.

W środę (28 czerwca) dyplomy odebrało 77 osób – 76 absolwentek i 1 absolwent.

Uroczystość 20-lecia kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo była okazją do wspomnień. Historię przypomniała dr Renata Dziubaszewska, dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PANS w Krośnie. Natomiast dr hab. Danuta Zarzycka, prof. PANS, poprowadziła panel wspomnieniowy.

Nie zabrakło nagród i wyróżnień, które władze PANS wręczyły współpracującym z krośnieńską uczelnią placówkom. Jubileuszowe statuetki "Anioł wdzięczności" odebrali przedstawiciele:

  • Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie
  • Szpitala Specjalistycznego w Jaśle
  • Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie - Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. Bronisława Markiewicza
  • Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu
  • NZOZ „Krosno-Zdrowie" w Krośnie
  • Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jedliczu
  • Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie
  • Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas w Krośnie
  • Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krośnie

- Wyjątkowy "Anioł wdzięczności" został przyznany osobie, która w czasach pandemii COVID 19 wykazała się ogromnym wsparciem przy realizacji kształcenia praktycznego na kierunku "Pielęgniarstwo" - mówi Małgorzata Dziura, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa na krośnieńskiej uczelni.

Tę statuetkę odebrała Małgorzata Szeliga, obecna prezes Uzdrowiska Rymanów, a w latach 2019-2022 – dyrektor SPGZOZ w Miejscu Piastowym.

Jubileusz 20-lecia kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo był też okazją do podziękowania tym, którzy wspierali kierunek dbając o wysoką jakość kształcenia.

Statuetki w kształcie serca – symbolu pielęgniarstwa – wręczono kanclerzowi PANS w Krośnie Franciszkowi Tereszkiewiczowi, prof. Teresie Kulik (kierownik Katedry Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) oraz prof. Wojciechowi Załusce, rektorowi Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Uczelnia wciąż rozwija ofertę edukacyjną w kierunkach medycznych. Dwa lata temu uruchomione zostało "Położnictwo".

- W tym rozpoczniemy rekrutację na ratownictwo medyczne - mówi prof. Zbigniew Barabasz. Zaznacza, że stosowny wniosek został wysłany. - Czekamy na decyzję ministerstwa, mamy nadzieję, że będzie ona pozytywna - dodaje.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow, PANS Krosno



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ