Nie bądź obojętny! Reaguj!
W 2013 roku aż 237 osób zginęło w wypadkach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców, a 2200 zostało rannych.
Co musimy wiedzieć?
W Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdami osobie, która znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających np. narkotyków.
W Polsce wyróżniamy dwa stany trzeźwości
Stan po użyciu alkoholu czyli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W tym przypadku kierowca popełnia wykroczenie.
Wyróżniamy także stan nietrzeźwości, kiedy to we krwi kierowcy stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila. Przypomnijmy, że kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.
Odpowiedzialność karna
Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów.
Nigdy nie wsiadaj z pijanym kierowcą!
Nie pozwól, aby pijany kierowca prowadził samochód. Jeśli nie jesteś w stanie powstrzymać pijanego kierowcy przed prowadzeniem pojazdu, poinformuj o tym fakcie innych lub zadzwoń na policję.
Zapinaj pasy!
Jeśli jedziesz samochodem, zawsze zapinaj pasy. Dopilnuj, aby inni pasażerowie również je zapięli, ponieważ w razie wypadku możesz uratować ich życie.
Czy wiesz że … ?
Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest już przestępstwem, ale wciąż może skutkować nałożeniem zakazu prowadzenia samochodu i aresztem.
Zapamiętaj numery służb ratowniczych!
112 - Europejski Numer Alarmowy
997 - Policja
998 - Straż Pożarna
999 - Pogotowie Ratunkowe
986 - Straż Miejska
601-100-300 - GOPR
601-100-100 - WOPR
Policja/md
fot. sxc.hu