Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 18:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wakacyjna trasa Iskry Niepodległej. Inauguracja w Polańczyku

W Polańczyku została zainaugurowana wakacyjna trasa multimedialnej ciężarówki #IskryNiepodległej. ISKRY NIEPODLEGŁEJ to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.
Wakacyjna trasa Iskry Niepodległej. Inauguracja w Polańczyku

Autor: fot. PUW

Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata, kosmosu i sportu.

W województwie podkarpackim będzie w następujących miejscach:

  • Polańczyk, gm. Solina, przed Centrum Informacji 6.07.2023 – 9.07.2023
  • Lubaczów, Rynek 10.07.2023 – 12.07.2023
  • Przeworsk, Centrum Integracji Społecznej w Chałupkach 13.07.2023 – 14.07.2023
  • Rzeszów, Miasteczko Akademickie PRz 15.07.2023 – 17.07.2023
  • Sanok 3.08.2023 – 5.08.2023
  • Ustrzyki Dolne 6.08.2023 – 8.08.2023
  • Kolbuszowa 9.08.2023 – 10.08.2023.

Nowoczesny i multimedialny projekt Biura „Niepodległa” pn. ISKRY NIEPODLEGŁEJ zagości w wielu miastach i miejscowościach w trakcie wakacji. Trasę wakacyjną inaugurujemy 6 lipca br. w Polańczyku gdzie dla mieszkańców i turystów przygotowaliśmy również Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Z Podkarpacia - gdzie rozpoczniemy naszą podróż edukacyjną - pochodzą znani Polacy, których historię przybliżą nam ISKRY NIEPODLEGŁEJ – Ignacy Łukasiewicz, Zdzisław Beksiński, Tomasz Stańko.

W czwartek 6 lipca w Polańczyku zainaugurowano wakacyjną trasę Iskry Niepodległej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicewojewoda Jolanta Sawicka, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Nieradka, dyrektor Biura Niepodległa Wojciech Kirejczyk, wójt Gmina Solina Adam Piątkowski i dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce Barbara Olejarz.

- Zainaugurowaliśmy wakacyjną trasę Iskry Niepodległej. To wyjątkowe multimedialne widowisko prezentuje ponad 100 postaci polskiej nauki, techniki i sportu, o których wciąż zbyt mało wiemy. Tym razem z atrakcyjną formą przekazu docieramy do miejscowości wypoczynkowych - mówi Grzegorz Nieradka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

#ISKRYNIEPODLEGŁEJ

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty.

- Odwiedzając wystawę, można poznać historię m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego, Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2, Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.

- Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii mieści się w nowoczesnej naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając kilkadziesiąt większych i mniejszych miast i miejscowości. Mobilny spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Przedsięwzięcie łączy najlepsze doświadczenie i wiedzę „Niepodległej” i każdy niezależnie od wieku, zainteresowań czy miejsca zamieszkania może stać się iskrą niepodległej i tworzyć nową historię naszego kraju – dodaje Wojciech Kirejczyk.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Z bliska zobaczyć można najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez J. Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17. Docelowo w 2023 r. multimedialne widowisko zobaczą mieszkańcy około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu www.iskryniepodleglej.pl  oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”.

źródło: UMWP, opr. krosno112.pl

zdjęcia: UMWP i wicewojewoda podkarpacki



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ