Czym są licówki?
Licówki to bardzo cienkie uzupełnienia wykonane w pracowni protetycznej – zazwyczaj z porcelany lub kompozytu. Warstwa kompozytowa lub ceramiczna osadzana jest na wargowej, zewnętrznej części zęba. Materiał na licówki dobiera lekarz, biorąc pod uwagę indywidualne wskazania.
Licówki kompozytowe wykonuje się w krótkim czasie i można stosunkowo łatwo zmieniać ich kolor czy kształt, by jeszcze lepiej dopasować je do zgryzu pacjenta. Jednak najbardziej estetyczne i zarazem trwałe są licówki ceramiczne, nazywane również porcelanowymi.
Istnieją jeszcze licówki akrylowe, które mają zastosowanie tymczasowe, najczęściej na okres oczekiwania przez pacjenta na stałe uzupełnienie protetyczne lub trwalsze licówki docelowe. Są one relatywnie grube, dlatego nie zapewniają takich efektów estetycznych i komfortu noszenia jak licówki porcelanowe czy kompozytowe.
Do czego wykorzystuje się licówki?
Służą one odbudowaniu zniszczonej części zęba, ale nie tylko. Można z ich pomocą wydłużyć nierówne czy zbyt krótkie korony, zamknąć diastemę lub skorygować przebarwienia. Wykorzystanie licówek jest więc bardzo szerokie i niezmiennie zapewnia dobre efekty funkcjonalne i estetyczne.
Do lekarza protetyka warto zgłosić się zawsze wtedy, gdy uśmiech jest mało estetyczny, korony są przebarwione, albo pojawia się odbudowa zębów częściowo utraconych lub, np. złamanych. O tym, czy u danego pacjenta rzeczywiście będzie istnieć możliwość założenia licówki, decyduje stomatolog, który bierze pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta.
Jak zakładane są licówki?
Zakładanie licówek jest zabiegiem wieloetapowym, co powoduje konieczność umówienia kilku wizyt u stomatologa. Najpierw odbywa się konsultacja, w wyniku której dentysta gromadzi informacje konieczne do ustalenia, czy istnieją ewentualne przeciwwskazania do założenia licówek albo inne czynniki ryzyka. Z pewnością niezbędne jest wyleczenie istniejących ubytków próchnicowych i chorób przyzębia. Zanim licówki zostaną założone, zęby oczyszczane są z kamienia i osadu.
Właściwe zakładanie licówek wymaga zeszlifowania lekko zęba od zewnątrz i pobranie wycisku protetycznego. Stomatolog robi to w znieczuleniu miejscowym. Wycisk trafia do laboratorium protetycznego, gdzie zostaje wykonana licówka idealnie dopasowana do budowy jamy ustnej pacjenta. Kiedy jest ona gotowa, pacjent zgłasza się na umówioną wizytę, a stomatolog przykleja poszczególne licówki za pomocą niezwykle wytrzymałego cementu.
Jaka jest zakładana trwałość licówek?
W zależności od materiału, z jakiego wykonane są przez protetyka licówki, ich trwałość może być inna. Na stronie https://enel.pl/stomatologia/usluga/licowki/ zaznaczono, że najtrwalsze i wytrzymałe są rozwiązania ceramiczne, które mogą być użytkowane nawet przez 10-15 lat, bez konieczności wymiany na nowe.
O trwałości licówek decyduje w dużej mierze codzienna higiena. Mogą służyć pacjentowi długie lata, o ile stosuje się do zaleceń stomatologa. Na początek przez kilkadziesiąt godzin od chwili założenia pacjent nie powinien gryźć żadnych twardych pokarmów, ponieważ mogłoby to grozić odklejeniem się licówki. Zabronione jest też spożywanie mocno barwiących produktów, w tym kawy, ponieważ prowadzi to do powstawania nieestetycznych przebarwień.
Po takim przejściowym okresie ochronnym, w którym nałożone są pewne ograniczenia, pacjent może już normalnie jeść i czyścić zęby. Higiena jamy ustnej z licówkami nie różni się od standardowych zasad. Trzeba szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu szczoteczki z włosiem o odpowiedniej miękkości i pasty do zębów z zawartością fluoru. Zaleca się też stosowanie płynów do płukania ust.