Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 04:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zmagasz się z bólem kolan? Wypróbuj kolagen dla sportowców!

Kolagen stanowi około 30% wszystkich białek w naszym organizmie, a jego niedobory zaczynają być odczuwalne już po 25 roku życia. Warto zauważyć, że jest to białko budulcowe, odpowiadające w naszym organizmie za prawidłową pracę aparatu ruchu, a także elastyczność i sprężystość skóry. Walka z upływającym czasem toczy się więc zarówno na poziomie zauważalnych zmian w wyglądzie skóry jak i odczuwanymi trudnościami w poruszaniu. Oprócz bardziej widocznych zmarszczek, z biegiem czasu często zmagamy się także z różnego rodzaju dolegliwościami  w obrębie stawów. Wiek nie jest jednak jedyną determinantą pojawiających się stanów zapalnych oraz charakterystycznego „chrupania” w stawie kolanowym. Jest to staw szczególnie podatny na przeciążenia, którego niesprawność potrafi powodować dyskomfort przez długi czas.
Zmagasz się z bólem kolan? Wypróbuj kolagen dla sportowców!

Ból kolan często doskwiera osobom aktywnie uprawiającym sport, który nierzadko wiąże się z ryzykiem kontuzji. Nie jest to oczywiście zasada, jednak właśnie ta grupa wydaje się być szczególnie narażona na nagłe nadwyrężenia stawów i mięśni. Jeśli regularnie ćwiczysz, zapewne też niejednokrotnie odczułeś przykre konsekwencje przeciążeń. Jaką rolę w tym problemie może pełnić suplementacja kolagenem?

Czy kolagen na kolana faktycznie pomaga? 

Badania jednoznacznie potwierdzają korelację między przyjmowaniem kolagenu w formie suplementu oraz zauważalnym wsparciem kondycji stawów(1). Kolagen dla sportowców jest o tyle ważny, że przyspiesza regenerację po treningu siłowym, dzięki czemu dyskomfort jest odczuwany znacznie krócej, bądź z mniejszą intensywnością. Suplementacja kolagenem korzystnie wpływa również przy leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz osteoporozy zmniejszając ból i wzmacniając chrząstkę stawową. 

Jaki kolagen na kolana wybrać?

Chcąc poprawić ogólną mobilność oraz funkcjonowanie aparatu ruchu warto sięgnąć po hydrolizat kolagenu, ze względu na jego wysoką przyswajalność. Jest to jedna z form pozyskania kolagenu, która ze względu na krótkie wiązania pozwala na szybkie rozłożenie dostarczonego białka na poszczególne aminokwasy, które następnie zostaną zagospodarowane w organizmie zgodnie z zapotrzebowaniem. Na rynku dostępnych jest wiele produktów w postaci hydrolizowanego kolagenu pochodzenia zwierzęcego: drobiowego, wieprzowego, wołowego oraz rybiego.  Najlepszy kolagen dla sportowców powinien zostać wzbogacony o dodatkowe substancje odżywiające chrząstkę stawową. W składzie suplementu trafiającego w źródło problemu ze stawami powinny się znaleźć: 

  • naturalne składniki mazi stawowej, takie jak kwas hialuronowy, glukozamina, czy chondroityna, które zapewniają odpowiednie nawilżenie między ruchomymi częściami stawu, tym samym zapobiegając tarciom i powstawaniu uszkodzeń 
  • substancje o działaniu przeciwzapalnym np. siarka organiczna (MSM), imbir, kurkuma
  • inne cenne składniki utrzymujące prawidłową budowę tkanki łącznej oraz właściwe funkcjonowanie układu kostnego np. miedź, mangan, witamina D i K

Każdy kolagen na kolana powinien zawierać również witaminę C, która oprócz działania antyoksydacyjnego i  wsparcia odporności organizmu, pełni bardzo istotne zadanie podczas syntezy kolagenu. Obecność witaminy C wspiera prawidłowe wchłanianie białka, dzięki czemu skuteczność suplementacji jest zdecydowanie większa. 

Przed zakupem suplementu warto także zwrócić na formę przyjmowania kolagenu, jaką oferuje nam producent. Jest to aspekt silnie związany z indywidualnymi preferencjami oraz wygodą. Szczególnie lubiany przez sportowców jest kolagen do picia. Białko kolagenowe może być dostępne w sprzedaży w wielu postaciach, a każda z nich z pewnością znajdzie swoich zwolenników:

  • puszka z proszkiem, najczęściej wystarczająca na około 30 porcji, proszek należy odmierzyć zgodnie z zaleceniami producenta oraz rozpuścić w wodzie, np. przy użyciu shakera
  • kolagen do picia w formie shotów, małych wygodnych buteleczek, które są wygodne w podróży, często wiąże się to jednak z dużo wyższym kosztem dziennej suplementacji. Kolagen do picia może być także dostępny w dużych butelkach, odpowiadających około miesięcznej suplementacji. Warto mieć jednak na uwadze, że płynna postać kolagenu najczęściej wiąże się z koniecznością dodania odpowiednich substancji konserwujących tak, aby suplement z biegiem czasu nie tracił swoich właściwości.
  • kolagen w tabletce lub w kapsułce – forma suplementacji pozbawiona walorów smakowych, ten wybór nie niesie za sobą obaw, że zakupiony kolagen nie będzie nam smakował

Sugerowany okres suplementacji, pozwalający na zaobserwowanie zmian w ruchliwości i elastyczności stawów to około 3 miesiące. Po tym czasie najczęściej możemy wysunąć własne wnioski na temat skuteczności określonego suplementu i jego oddziaływania na nasz organizm. Sam zakup oraz postanowienie regularności suplementacji nie będzie jednak wystarczający. Odbudowa chrząstki stawowej jest również ściśle związana z dietą oraz koniecznością dostarczania wartościowych składników organizmowi. 

Oprócz suplementacji warto także wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty bogate w wapń, fosfor oraz białko. Nie bez znaczenia jest również właściwe nawodnienie organizmu, a także bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń oraz dopasowanie planu treningowego do indywidualnych możliwości i predyspozycji. W przypadku poważnych problemów z narządami ruchu, warto skonsultować swoje dolegliwości z fizjoterapeutą lub ortopedą. 

 (1) Zdzieblik D, Oesser S, Gollhofer A, König D. Improvement of activity-related knee joint discomfort following supplementation of specific collagen peptides., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28177710/

 

 borelia.pl 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ