Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 04:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Plamka żółta - jak wygląda jej zwyrodnienie?

Różnorodne schorzenia w obrębie aparatu wzroku mogą wynikać zarówno z ekspozycji oczu na działanie niekorzystnych czynników, ale także z uwagi na naturalne procesy starzenia się organizmu. Najlepszym przykładem takiej dolegliwości jest AMD, czyli zwyrodnienie niewielkiego obszaru siatkówki. Czym więc jest AMD, jakie są objawy tego schorzenia oraz jak można je leczyć?
Plamka żółta - jak wygląda jej zwyrodnienie?

Czym jest żółta plamka w oku?

Plamka żółta to tak naprawdę niewielki obszar zlokalizowany na siatkówce oka. Niemniej jednak warto zauważyć, że to właśnie plamka żółta odpowiedzialna jest za ostre widzenie, a wszystkie schorzenia, które są z nią związane mogą prowadzić nawet do stopniowej utraty wzroku. Sama nazwa - plamka żółta - nie jest przypadkowa. To właśnie w tym obszarze siatkówki oka zgromadzonych jest najwięcej światłoczułych czopków, które przybierają wspomnianą już żółtą barwę.

Czym jest AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD, to jedna z popularniejszych chorób oczu, która najczęściej kojarzona jest wraz ze starzeniem się organizmu. Jednocześnie wiedząc, że choroby oczu mogą być rożne i można je leczyć, warto wiedzieć, że na AMD nie wynaleziono jeszcze kuracji. Plamka żółta ulega stopniowej degradacji, wraz z wiekiem, co finalnie prowadzi do pogorszenia się ostrości widzenia, a finalnie nawet do utraty wzroku. Choroby oczu związane z plamką żółtą można podzielić na dwa rodzaje:

  • suche zwyrodnienie plamki żółtej - powoduje ono stopniowe upośledzanie wzroku i postępuje powoli;
  • mokre (wysiękowe) zwyrodnienie plamki żółtej - następuje gwałtownie i upośledza widzenie w znacznie większym stopniu.

Co ciekawe, obie formy AMD mogą występować jednocześnie, aczkolwiek jest to dość rzadki przypadek.

W jaki sposób objawia się AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej - suche - objawia się powoli i stopniowo. W tym przypadku plamka żółta ulega stopniowej degradacji. Towarzyszą temu objawy takie jak np.:

  • zniekształcone i rozmyte widzenie;
  • niewyraźne kontury przedmiotów;
  • nierzeczywiste kształty.

Z kolei jeśli chodzi o AMD wysiękowe jest bardziej gwałtownym rodzajem tej choroby oczu. Upośledzenie widzenia jest nagłe i gwałtowne. Postępuje ono w dość krótkim czasie. Osoby dotknięte "mokrym" AMD bardzo szybko tracą ostrość widzenia, a nawet doświadczają wyraźnych zaburzeń wzroku. W obu przypadkach plamka żółta zostaje uszkodzona co prowadzi do stopniowej utraty centralnego pola widzenia.

Jakie są metody leczenia AMD?

Choroby oczu zwykle można skutecznie leczyć. Jednak w przypadku AMD nie jest to do końca możliwe. Suche zwyrodnienie plamki żółtej nie jest możliwe do wykurowania przy pomocy leków czy soczewek. Zwykle stosuje się klasyczne metody celem poprawy widzenia jak np. większy druk czy dobre oświetlenie. Osoby dotknięte tym rodzajem schorzenia mogą korzystać także ze szkła powiększającego podczas czytania. Z kolei w przypadku AMD wysiękowego zaleca się specjalne farmaceutyki, a w niektórych przypadkach nawet i operacje laserową. Nie jest to jednak gwarancją poprawy widzenia, ale może zapobiec chociażby dalszemu postępowaniu choroby.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ