Organizację tworzą studenci, których pasją jest motoryzacja. PRz Racing działa z ramienia Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa już od dziesięciu lat, a w jej strukturach funkcjonuje nawet 120 osób. Ich działania skupiają się na projektowaniu, konstruowaniu i budowaniu bolidów od podstaw. Po fazie wykonawczej maszyny są testowane, a następnie biorą udział w zawodach na całym świecie. Jak się okazuje, krośnieńskie lotnisko jest dobrym miejscem do tego, by poznać możliwości maszyny i sprawdzić, jak zachowuje się w warunkach zbliżonych do torów wyścigowych.
W Polsce nie ma zbyt wielu miejsc, które pozwalają na takie sprawdzenie bolidów. Krosno jest punktem strategicznym, ponieważ leży nieopodal Rzeszowa. Dzięki temu z łatwością można wykonać testy, które są niezbędne do pozyskania informacji, co poprawić lub co będzie atutem w zbliżających się zawodach. W zależności od konkurencji, członkowie załogi skupiają się na innym elemencie. Tak na przykład do Endurance sprawdza się, jak prowadzi się sam bolid, czy wystarczy paliwa do przejechania odpowiedniej odległości. Ważne jest również to, czy konfiguracja maszyny jest zgodna z regulaminem. Prace polegają na uzyskaniu jak najbardziej optymalnych ustawień, które później zaowocują w wysoką lokatę w międzynarodowych zawodach. Konkurencja Autocross sprawdza przede wszystkim szybkość i sprawność na dystansie dwóch okrążeń.
- W Krośnie testowaliśmy maszynę przed najcięższymi zawodami w tym sezonie, w jakich mieliśmy okazję brać udział. Właśnie wróciliśmy z Holandii, gdzie w klasyfikacji generalnej zajęliśmy 4. miejsce. Zrobiliśmy swój historyczny wynik, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Teraz szykujemy się do kolejnych zawodów, które odbędą się za trzy tygodnie w Czechach – mówi Patryk Nieroda, kierowca i członek PRz Racing.
Takie zawody składają się z kilku konkurencji. Ekipa reprezentująca Politechnikę Rzeszowską w Cost & Manufacturing Event, która weryfikuje jakość i efektywność procesów produkcyjnych, zajęła 4. miejsce, przykładowo taki sam rezultat uzyskali w kategorii Skid Pad, która udowadnia, że bolid jest idealnie kontrolowany na zakrętach. PRz Racing zamknęli stawkę na podium w konkurencji Acceleration, a najwyższe, 2. miejsce zdobyli w trudnej i bardzo wymagającej kategorii Autocross. Dzięki doświadczonym i ambitnym kierowcom koło naukowe Politechniki Rzeszowskiej zawody FS Netherlands ostatecznie ukończyło na 4. pozycji w klasyfikacji generalnej.
PRz Racing prężnie rozwija się przez cały czas, zdobywając kolejne sukcesy i podnosząc coraz wyżej poprzeczkę. Już od przyszłego roku członkowie będą skupiać się na budowie elektrycznego bolidu.
Liczne osiągnięcia na swoim koncie ma też krośnieński bolid, skonstruowany przez studentów i opiekunów Studenckiego Koła Naukowego „Rotor” Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Ich celem jest przede wszystkim osiągnięcie jak najbardziej ekonomicznej jazdy. Testy swego czasu również były przeprowadzane na lotnisku w Krośnie, teraz technikę jazdy oraz inne kosmetyczne elementy dopracowywane są na placu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na ul. Tysiąclecia. Więcej o tym można przeczytać tutaj (kliknij).
Poniżej więcej zdjęć
Autor: Natalia Zając
Zdjęcia: Krzysztof Foremny