Mniej, czyli lepiej
Minimalizm to jeden z tych trendów, który od lat sukcesywnie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Świadczy o tym chociażby popularność stylu skandynawskiego jako nurtu w urządzaniu mieszkań.
Nie powinno zatem nikogo dziwić, że także twórcy aplikacji mobilnych starają się wprowadzać minimalizm w swoich produktach. O ile do tej pory po minimalizm sięgano przede wszystkim przy projektowaniu samej grafiki, o tyle obecnie coraz częściej zaobserwować można jeszcze inny trend - wielozadaniowe aplikacje zastępowane są aplikacjami jednozadaniowymi.
Powrót do aplikacji prostszych wydaje się być odpowiedzią na przeciążenie użytkowników - z każdej strony spływa na nich natłok informacji oraz ogromna liczba oferowanych produktów z ich zaawansowanymi funkcjami.
Wszędobylska wirtualna rzeczywistość
Rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR) zaczynają towarzyszyć ludziom w różnych dziedzinach życia, z przewagą wolnego czasu i rozkrywki, stąd spodziewać się można wyłącznie ich jeszcze bardziej masowego wykorzystania w aplikacjach mobilnych.
Jako świetny przykład posłużyć mogą tutaj chociażby kasyna online. Oprócz standardowych gier, takich jak automaty czy gry karciane online, obecnie niemal już zawsze w aplikacjach kasyn online dostępne są gry na żywo. Dzięki VR i AR fani automatów nie muszą wychodzić z domu, by zagrać w swoje ulubione gry i cieszyć się atmosferą rodem z kasyn stacjonarnych.
Już teraz zauważyć można, że każde nowe kasyno online stara się stworzyć aplikację mobilną wykorzystującą dobrodziejstwa wirtualnej rzeczywistości. I niemal pewne jest, że trend ten dotyczyć będzie nie tylko sektora gier hazardowych online, bo w 2023 roku twórcy każdej nowej aplikacji prześcigać się będa w walce o umożliwienie użytkownikom jak największej interakcji z wirtualnymi obiektami czy środowiskami.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wraz ze wzrostem liczby aplikacji mobilnych, pojawiają się nowe wyzwania, przede wszystkim te związane z ochroną danych użytkowników. Twórcy aplikacji mobilnych w tym roku będą musieli poświęcić więcej uwagi właśnie zabezpieczeniom danych.
Co takiego może się zmienić? Spodziewać można się prób sięgania po nowe metody szyfrowania oraz coraz powszechniejszego wykorzystania dwuetapowego uwierzytelniania. Co więcej, aplikacje korzystać będą z technologii biometrycznych, bo to właśnie odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy są tymi elementami, które pozwalają zapewnić użytkownikom aplikacji jeszcze większe bezpieczeństwo.
Źródło: Unsplash
AI w natarciu
Uczenie maszynowe oraz sztuczna inteligencja (AI) będą mieć coraz większy wpływ na rozwój technologii mobilnych. I wcale nie chodzi o to, że już teraz wykorzystywane są na przykład do tworzenia gier!
Ich główna rola sprowadzać się będzie przede wszystkim do personalizacji doświadczeń użytkowników poprzez śledzenie pewnych wzorców zachowań i dostosowywanie treści. Już teraz wszechobecne są aplikacje AI, które odpowiadają na zadawane pytania, przygotowują odpowiednie zdjęcia czy są w stanie stworzyć całą prezentację multimedialną. Jest to jednak dopiero początek - AI ma być używane chociażby jako siła napędowa wirtualnych szaf, które umożliwiają wirtualne przymierzanie ubrań i w przyszłości mają zrewolucjonizować e-commerce.
Integracja aplikacji mobilnych
Internet rzeczy (IoT) także ma coraz większy wpływ na rozwój aplikacji mobilnych w 2023 roku. IoT to koncepcja połączenia urządzeń i przedmiotów używanych na co dzień z internetem w taki sposób, by mogły one się ze sobą komunikować i wymieniać dane.
IoT zastosowanie znajduje w urządzeniach gospodarstwa domowego, świadczeniu usług zdrowotnych albo elektronice wearables. W 2023 roku kolejne nowe aplikacje mobilne łatwo integrować się będą z urządzeniami w naszych domach albo samochodach, dając tym samym możliwość zdalnego monitorowania różnych funkcji. To dzięki aplikacjom mobilnym zarządzać można systemami alarmowymi w domu, ustawiać temperaturę czy wyłączać oświetlenie.
Wykorzystanie IoT ma szansę zainicjować wiele innowacyjnych rozwiązań w sektorze technologii mobilnych.
Moda na eko-aplikacje
Czy wzrost świadomości ekologicznej może mieć wpływ na technologie mobilne? Oczywiście, i to spory!
Użytkownicy coraz chętniej sięgają po aplikacje, które promują ochronę środowiska. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozwiązania techniczne pozwalające na minimalizację zużycia baterii bądź wyłączanie niepotrzebnych funkcji. Dodatkowo jednak nastawić się można na to, że w 2023 roku (jak i prawdopodobnie w kolejnych latach) aplikacje promować będą działania edukacyjne na rzecz ochrony środowiska i przykładowo zachęcać do recyklingu.
Podsumowanie
Rok 2023 to z pewnością kolejne dwanaście miesięcy intensywnego rozwoju aplikacji mobilnych i walki ich twórców o poprawę jakości mobilnych doświadczeń użytkowników. Bezpieczeństwo danych, wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz IoT, rozwój aplikacji opartych na VR, optymalizacja rozwiązań - to kluczowe trendy, które wpływać będą na wygląd i funkcjonalność nowych, innowacyjnych aplikacji mobilnych.