Scenarzystą i reżyserem dokumentu jest jaślanin Jakub Kowalczyk. W filmie zaplanowano udział ekspertów min.: prof. Stanisława Waltosia, prof. Andrzeja Olejko, dr Piotra Szopy, Mariusza Świątka dyrektora muzeum w Jaśle, świadków tamtych wydarzeń, a w scenach fabularyzowanych aktorów z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Adama Mężyka i Pawła Gładysia) oraz rekonstruktorów z grupy rekonstrukcji historycznych GRH 545. Sperr-Division, odtwarzających sylwetki żołnierzy Wermachtu stacjonujących w Jaśle.
Większość zdjęć filmowych będzie kręcona w Jaśle i w Pilźnie. Twórcy chcą wykorzystać jak najwięcej archiwalnych zdjęć i materiałów filmowych pokazujących Jasło przedwojenne i z czasów okupacji. Dlatego producenci filmu zwracają się z prośbą do jaślan i osób związanych z miastem o użyczenie fotografii i dokumentów z archiwów prywatnych.
Każda osoba posiadająca w swoich zbiorach fotografie, filmy oraz inne materiały związane z Jasłem z okresu 1918-1947, może zgłosić się z nimi do Muzeum Regionalnego w Jaśle, ul Kadyiego 11, gdzie zostaną one zdigitalizowane przez pracownika muzeum. Każda osoba, która przekaże swoje materiały będzie wymieniona w napisach końcowych filmu i zostaną jej złożone podziękowania. Osoby chcące wesprzeć tę ideę proszone są o kontakt mailowy [email protected] lub osobisty w Muzeum Regionalnym w Jaśle.
Film „Jasło 44” otrzymał wsparcie finansowe Podkarpackiej Komisji Filmowej w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, Miasta Jasła, gmin powiatu jasielskiego oraz firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców.
Zdjęcia: Muzeum Regionalne w Jaśle