Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 02:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe pojazdy zasilą JRG Krosno

Komenda Miejska PSP w Krośnie jeszcze w tym roku wzbogaci się o dwa nowe pojazdy pożarnicze. Jeden z nich zastąpi dotychczas używany pierwszowyjazdowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania P400. Termin realizacji zamówienia upłynie 20 grudnia. Natomiast drugi pojazd będzie zupełną nowością w garażach JRG.
Nowe pojazdy zasilą JRG Krosno

Autor: fot. Adrian Socha - archiwum krosno112.pl

Nowe pierwszowyjazdowe GCBA

Do 20 grudnia w garażach Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krośnie ma zaparkować nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Będzie to Scania 410XT GCBA 5/32 w zabudowie wykonanej w fabryce WISS w Bielsku-Białej. Koszt pojazdu wyniósł 1 583 010 zł brutto. 

- Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4 zastąpi obecny samochód GCBARt Scania P400 i będzie nowym "pierwszowyjazdowym" pojazdem w krośnieńskiej JRG - informuje st. bryg. Zbigniew Nowak - Komendant Miejski PSP w Krośnie.

Stara "pierwszowyjazdowa" Scania wyprodukowana została w 2012 roku, a w służbie jest od początku 2013 r. Z uwagi na fakt, że pojazd jest mocno eksploatowany w porównaniu z innymi pojazdami pożarniczymi w woj. podkarpackim - krośnieńscy strażacy od dawna zabiegali o jego wymianę. 

Nowość w garażach JRG

Drugim pojazdem, o który wzbogaci się krośnieńska jednostka jeszcze w tym roku, to uprzywilejowany wielofunkcyjny pojazd UTV (utility terrain vehicle lub utility task vehicle) z napędem 4x4, z alternatywnym napędem gąsienicowym oraz przyczepą do jego transportu. 

Pojazd UTV ma być przystosowany do przewozu dwóch osób i kierowcy, wyposażony w wodoodporną skrzynię ładunkową. Pojazd będzie również wyposażony w wyciągarkę linową. UTV musi być oznakowany i wyposażony w urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze, świetlne i dźwiękowe wymagane dla uprzywilejowanego w ruchu pojazdu Państwowej Straży Pożarnej.

Obecnie taki pojazd w garnizonie podkarpackim znajduje się na wyposażeniu JRG Lesko.

- Strażacy z Leska zachwalają sobie jego możliwości trakcyjne. Pojazd posiada napęd terenowy i możliwość transportu sprzętu ratowniczego i gaśniczego. Ułatwia dotarcie ratowników do osób poszkodowanych w trudno dostępnym bieszczadzkim terenie. Jestem przekonany, że również w naszym trudnym terenie taki pojazd znakomicie spełni swoją rolę - mówi st. bryg. Zbigniew Nowak.

Podobne pojazdy trafią do strażaków z Nowego Sącza, Białobrzeg, Katowic, Kolna i Wysokiego Mazowieckiego. Wszystkie powinny być fabrycznie nowe, a rok produkcji nie powinien być starszy niż 2022. Pojazdy powinny trafić do strażaków najpóźniej do 30 listopada 2023 r. 

UTV (utility terrain vehicle lub utility task vehicle) to wielozadaniowy, czterokołowy pojazd terenowy, który może być wykorzystywany zarówno do roboczych, jak i rekreacyjnych celów. Jest to środek transportu typu side-by-side przypominający wyglądem wózek golfowy. Wnętrze pojazdu jest na tyle przestronne, że zyskujemy dodatkową przestrzeń nie tylko dla kierowcy, ale i miejsce dla pasażera. W przeciwieństwie do ATV, pojazdami UTV zwykle mogą przemieszczać się co najmniej dwie osoby. Dzięki swojej wielozadaniowości oraz mocnej konstrukcji umożliwiają transport nie tylko ludzi, ale również różnego rodzaju towarów. UTV mogą być wyposażone są w zabudowaną kabinę, która pozwala na jazdę w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Ponadto, posiadają klasyczną kierownicę w znaczny sposób ułatwiającą kierowanie czterokołowcem. Dzięki układowi napędowemu, który w znacznym stopniu jest podobny do klasycznego ATV, pojazdy side-by-side z łatwością radzą sobie w niemal każdym terenie. Dodatkowy napęd na 4 koła umożliwia poruszanie się nie tylko po powierzchniach utwardzonych, ale również po trawnikach, łąkach, w lasach, a nawet w górskich terenach. Dużym atutem jest homologacja, która pozwala przemieszczać się po drogach publicznych.

krosno112.pl

zdjęcia: krosno112.pl i KP PSP Lesko



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ