Oto opis krok po kroku!
1. Wyznacz swoje potrzeby
Gdy chcesz znaleźć pracowników z zagranicy, w pierwszej kolejności musisz dokładnie określić, kogo poszukujesz. Konieczne jest wobec tego określenie wymagań w stosunku do pracowników, ich umiejętności, wiedzy, aby znaleźć odpowiednią załogę do pracy.
2. Przygotuj ofertę
W następnej kolejności na podstawie swoich wymagań można przystąpić do przygotowania oferty. Jasno przedstaw wszelkie wymagania, a także możliwości rozwoju kariery i korzyści oferowane przez firmę.
3. Wybierz kanały rekrutacji
Wykorzystaj różne kanały rekrutacji, aby dotrzeć do potencjalnych kandydatów. Mogą to być serwisy internetowe z ogłoszeniami, media społecznościowe, strony branżowe i agencje rekrutacyjne. Dodatkowo witryny takie jak LinkedIn mogą być doskonałymi platformami do nawiązywania kontaktów z kandydatami z zagranicy.
Warto więc pamiętać o tym, aby opublikować informacje o poszukiwaniu pracowników w wielu miejscach, co znacznie ułatwi ich znalezienie.
4. Współpracuj z agencjami pracy
Współpracuj z agencjami rekrutacyjnymi specjalizującymi się w pozyskiwaniu zagranicznych talentów. Mogą pomóc Ci poruszać się po lokalnych rynkach pracy i zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnieniem pracowników z innych krajów.
Kompleksową ofertę w tym właśnie zakresie dla polskich przedsiębiorców przygotowała agencja pracy Amer, która specjalizuje się w poszukiwaniu, rekrutacji, selekcji oraz w outsourcingu pracowników z różnych krajów, między innymi z Ukrainy, Białorusi, Armenii, Indii, Gruzji oraz innych krajów europejskich i azjatyckich.
5. Selekcja aplikacji do pracy
Następnym etapem, po otrzymaniu aplikacji od pracowników, będzie przeprowadzenie ich selekcji, co pozwoli na znalezienie odpowiednich osób do pracy na konkretnych stanowiskach. Pod uwagę należy wziąć wtedy różne czynniki, między innymi wykształcenie, doświadczenie na danym stanowisku pracy, posiadane przez pracownika kwalifikacje oraz uprawnienia.
Warto także sprawdzić kwalifikacje i historię pracy kandydatów, kontrolując ich referencje u poprzednich pracodawców.
6. Rozmowy rekrutacyjne z pracownikami
Przeprowadź dokładne rozmowy kwalifikacyjne, aby ocenić umiejętności techniczne, doświadczenie i zdolności komunikacyjne kandydatów. W ten sposób będzie można określić, czy wyselekcjonowane osoby będą dobrze nadawały się do pracy na danym stanowisku.
Oczywiście, jeśli skorzystało się z pomocy agencji pracy, nie trzeba prowadzić ich we własnym zakresie, ponieważ wszystkim będą mogli zająć się pracownicy agencji.
7. Zwróć uwagę na kwestie prawne związane z zatrudnieniem cudzoziemców
Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi imigracji i pozwoleń na pracę. Trzeba w tym zakresie postępować zgodnie ze wszystkimi procedurami, aby uniknąć problemów prawnych.
Jako że procedury te mogą być skomplikowane, warto pomyśleć o skorzystaniu z kompleksowej pomocy specjalistów w tym zakresie, na przykład z agencji pracy, która współpracuje z pracownikami zagranicznymi.
Takie wsparcie może zaoferować między innymi wspomniana wcześniej agencja Amer, która posiada duże doświadczenie w ramach formalności migracyjnych dotyczących pracowników pochodzących z różnych krajów.
8. Wdrażanie i integracja pracowników
Warto także zadbać o proces wdrażania, aby pomóc zagranicznym pracownikom zaaklimatyzować się w nowej firmie.
Dobrze zintegrowani pracownicy zagraniczni będą lepiej współpracowali z pracownikami z Polski, co będzie mogło przełożyć się na jeszcze skuteczniejszą realizację zadań.
Podsumowując, znalezienie pracowników z innych krajów do pracy w Polsce jest złożonym procesem, który wymaga dodatkowych formalności. Aby proces ten przebiegał jeszcze łatwiej, najlepiej zdecydować się na skorzystanie z obsługi agencji pracy dla cudzoziemców, która będzie mogła zająć się wszystkimi czynnościami dotyczącymi pozyskania pracowników z zagranicy.