Jakie funkcje pełni siarka w organizmie?
Wpływ siarki na funkcjonowanie organizmu człowieka jest naprawdę szeroki. Jako składnik wielu aminokwasów uczestniczy ona w syntezie białek: kolagenu, cysteiny oraz keratyny. Na tym jednak nie koniec właściwości siarki. Działa także:
- Przeciwzapalnie – ogranicza występowanie stanów zapalnych w organizmie, między innymi w obrębie układu kostno-stawowego, pokarmowego czy skóry.
- Detoksykacyjnie – wspiera usuwanie toksyn z organizmu.
- Immunomodulująco – wspomaga odpowiedź odpornościową organizmu.
- Antyoksydacyjnie – zwalcza wolne rodniki tlenowe, które przyczyniają się do starzenia organizmu.
- Przeciwbólowo – ogranicza dolegliwości bólowe wynikające ze stanów zapalnych.
- Antybakteryjnie – przeciwdziała namnażaniu się szkodliwych dla organizmu bakterii.
- Anabolicznie – ogranicza wytwarzanie kwasu mlekowego po wysiłku fizycznym i sprzyja wzrostowi masy mięśniowej.
Ponadto siarka wchodzi w skład hormonu insuliny, dzięki czemu wspiera metabolizm węglowodanów w organizmie. Wzmacnia układ krwionośny i kostno-stawowy. Ma widoczny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci, ponieważ przeciwdziała twardnieniu oraz zanikaniu kolagenu. Spowalnia procesy starzeniowe skóry i ogranicza występowanie blizn oraz rozstępów.
Źródła pokarmowe siarki
Siarka występuje w wielu produktach spożywczych. Do jej źródeł pokarmowych zalicza się przede wszystkim:
- mięso: wieprzowinę, wołowinę, drób,
- ryby,
- podroby,
- nabiał: mleko krowie, produkty mleczne, jaja,
- czosnek,
- cebulę,
- rośliny strączkowe: groch, fasolę, soję,
- warzywa liściaste: kapustę, kalafior,
- porzeczki: czarne i czerwone,
- pomidory,
- kukurydzę,
- seler,
- figi,
- truskawki,
- gruszki,
- ziemniaki,
- paprykę,
- orzechy,
- dynię,
- chrzan,
- rzeżuchę.
Najczęściej za przyczynę niedoboru siarki w organizmie uznaje się zbyt niskie spożycie białka, a także dietę opartą na wysoko przetworzonych produktach spożywczych. Niestety, siarka jest wrażliwa na obróbkę termiczną, mrożenie, pasteryzację i ekspozycję na promieniowanie UV. Ze względu na to jej spożycie jest stosunkowo niskie i wiele osób może mieć niedobór siarki. Ponieważ jednak organizm człowieka nie kumuluje siarki, a jej nadmiar wydala wraz z moczem, powszechnie stosowane są suplementy diety z tym pierwiastkiem.
Jakie mogą być objawy niedoboru siarki?
- twardnienie i nadmierne wypadanie włosów,
- utrata jędrności i bladość skóry,
- dermatozy: łuszczyca, trądzik, egzema,
- nadmierne przetłuszczanie się skóry,
- łamliwość paznokci,
- wahania nastroju: niepokój, lęk,
- przewlekłe zmęczenie.
Warto skonsultować z lekarzem powyższe symptomy, aby ustalić ich właściwe źródło. Jeśli zastanawiasz się nad koniecznością suplementacji siarki, możesz wykonać badania krwi pod kątem profilu aminokwasów w swoim organizmie. Cystyna stanowi jeden z aminokwasów zawierających siarkę.
Suplementy z siarką MSM
Za najlepiej przyswajaną formę siarki uważa się substancję organiczną o nazwie metylosulfonylometan (w skrócie MSM). To utleniona forma dimetylosulfotleneku, która ma postać białego, bezwonnego proszku o właściwościach dobrze rozpuszczających się w wodzie. Jej atutem jest brak charakterystycznego zapachu siarki i nieprzyczynianie się do nadmiernego wydzielania gazów. Siarka MSM jest powszechnie wykorzystywana w suplementach diety. Działa synergicznie z wieloma innymi składnikami odżywczymi o podobnych właściwościach, takich jak witamina C, witamina A, witamina D, witamina E, koenzym Q10, selen oraz magnez.
Suplementacja siarki – kiedy jest wskazana?
Badania kliniczne potwierdzają skuteczność siarki we wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Z tego względu szczególnym zapotrzebowaniem na siarkę cechują się osoby w podeszłym wieku. Suplementy z siarką stosuje się także w przypadku:
- bólu stawów, mięśni oraz pleców,
- przeciążeń,
- stanów zapalnych układu moczowego,
- ran, oparzeń, owrzodzeń,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- zmian trądzikowych,
- alergii,
- przewlekłego zmęczenia.
Należy mieć przy tym na uwadze, że w pozostałych wymienionych przypadkach działanie siarki nie zostało potwierdzone badaniami. Może wnioskować o jej pozytywnym wpływie jedynie na podstawie wcześniej wymienionych właściwości pierwiastka.
Suplementacja siarki MSM na włosy, skórę i paznokcie
Jedna z częstszych motywacji do suplementowania siarki to chęć poprawy kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Pierwiastek wchodzi w skład sulfolipidów, które stanowią ich budulec. Dzięki suplementacji siarki można ograniczyć łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów oraz starzenie się skóry. Odgrywa istotną rolę w procesach regeneracyjnych skóry, dzięki czemu wspiera leczenie dermatoz takich jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
Jak suplementować siarkę MSM?
Siarka MSM jest dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Nie kumuluje się i nie odnotowano przypadków jej toksyczności. Z tego względu można rozpocząć suplementację nawet od dawki 1000 mg na dobę, stopniowo zwiększając ją zależnie od potrzeb. Przyjmuje się, że optymalna dawka suplementacji siarki wynosi 50 mg na 1 kg masy ciała. Zależnie od przyczyn suplementacji siarki do wyboru pozostają preparaty zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowe. Siarka MSM dobrze łączy się między innymi z kolagenem, glukozaminą, chondroityną, cynkiem, magnezem, witaminą C, witaminą D czy witaminami z grupy B.
Interesuje Cię wybór dobrego suplementu z siarką organiczną MSM? Sprawdź polecane preparaty w artykule https://wybieramykolagen.pl/msm-siarka-organiczna. Dowiesz się z niego także więcej na temat metylosulfonylometanu.