Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 00:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

II Zawody Strażackie "Najtwardszy Strażak" o puchar OSP Wrocanka - zapowiedź

W dniu 27 lipca 2014 roku o godzinie 11:00 na placu przy OSP Wrocanka rozpoczną się zawody strażackie "NAJTWARDSZY STRAŻAK" o puchar OSP WROCANKA. Zawody organizowane są przez Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrocance, Zarząd Gminny Związków OSP w Miejscu Piastowym oraz przez gminę Miejsce Piastowe.
II Zawody Strażackie "Najtwardszy Strażak" o puchar OSP Wrocanka - zapowiedź

Autor: fot. Maciej Wilk- OSP Wrocanka

 

Celem imprezy jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wysiłek fizyczny jako forma aktywności ruchowej, wspólna rywalizacja jednostek OSP, zachęcanie młodych ludzi do wstąpienia w szeregi OSP i PSP oraz wyłonienie najmocniejszych i najwytrzymalszych strażaków.

UCZESTNICY I WARUNKI UCZESTNICTWA

W zawodach startują pełnoletni strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych (mogą również niepełnoletni mający ukończone 17 lat, za pisemną zgodą obydwojga rodziców/opiekunów), funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz zaprzyjaźniona grupa ze Słowacji. Jednostkę OSP lub PSP reprezentuje 3 osobowa drużyna. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest potwierdzenie przynależności do OSP (legitymacja członkowska - w razie jej braku wymaga się aby naczelnik jednostki napisał oświadczenie o przynależności druha do OSP) i PSP (legitymacja służbowa) oraz podpisane oświadczenie o zdolności do uczestnictwa w zawodach sportowych. Każda drużyna reprezentująca daną OSP lub PSP winna wyłonić kierownika drużyny, który na odprawie i losowaniu numerów startowych okaże formularz startowy swoich zawodników i dokumenty potwierdzające przynależność. Wpisowe od jednego zawodnika wynosi 20 zł, płatne na miejscu w dniu zawodów w Biurze Zawodów, które będzie czynne od godziny 9:30. W ramach wpisowego organizator zapewnia każdemu zawodnikowi opiekę medyczną w czasie trwania zawodów, butelkę wody, pamiątkowy kubek oraz grochówkę strażacką z kuchni polowej.

Organizator ustala limit 13 drużyn w tym 10 drogą zgłoszeniową na adres e-mail [email protected] oraz 3 na specjalne zaproszenie organizatora. Decyduje kolejność zgłoszeń. Za poprawne zgłoszenie uważa się podanie całej nazwy jednostki oraz imiona i nazwiska zawodników wraz z datą urodzenia. Zgłoszenia będą przyjmowane do 26.07.2014.

PROGRAM ZAWODÓW

1. Do godziny 10:45 przyjazd uczestników i zgłaszanie się w Biurze Zawodów

2. O godzinie 11:00 uroczyste otwarcie zawodów i omówienie konkurencji przez sędziów

3. Godzina 11:15 rozpoczęcie zawodów - pierwsze starty zawodników

4. 17:00-18:00 ceremonia zakończenia zawodów i wręczenie dyplomów i pucharów

5. Wspólna zabawa pod gwiazdami

KONKURENCJE TURNIEJU - OPIS

1. KONKURENCJA - WĘŻE

Po komendzie START zawodnik pokonuje linię dobiega do samochodu pożarniczego lub motopompy, po czym podpina dwa łączniki linii wężowych do dwóch nasad tłocznych autopompy samochodu pożarniczego lub motopompy. Następnie chwyta za dwie prądownice i rozwija obie linie wężowe składające się po 3 węże W-75 na odległości około 60 m, kładzie obie prądownice za linią wyznaczającą odległość, po czym rozłącza prądownice i odcinek W-75 i zwija go w pojedynczy krąg, po czym kładzie go do wyznaczonej kuwety, następnie powtarza tą czynność z drugim rozwiniętym odcinkiem W-75 (może zwijać dwa węże jednocześnie) i automatycznie podchodzi do następnej konkurencji zawodów.

2. KONKURENCJA - CIĘŻARY

Po skończonej pierwszej konkurencji zawodnik automatycznie podbiega do stołu, z wyznaczonego miejsca bierze młot o masie 5 kg i wykonuje 20 podwójnych uderzeń młotem w stół  (razem 40 uderzeń góra-dół które na głos liczy sędzia) po komendzie STOP zawodnik odkłada młot w wyznaczone miejsce i następnie udaje się do dwóch pojemników każdy o masie 20 kg chwyta je i przenosi po wyznaczonej trasie, po jej pokonaniu odkłada je na miejsce skąd zostały zabrane. Następnie udaje się do leżącego manekina ważącego około 35 kg, po czym chwyta go i ewakuuje (przenosi - manekin nie może dotykać ziemi) na odległość 30 m i kładzie go w wyznaczone miejsce. Po odłożeniu manekina zawodnik ściąga przy pomocy sędziego aparat powietrzny i automatycznie przechodzi do następnej konkurencji zawodów.

3. KONKURENCJA - PRZESZKODY

Zawodnik podbiega około 20 m do leżącej na ziemi drabiny (drabina to złączone ze sobą dwa przęsła drabiny nasadkowej) i stawia (opiera) w wyznaczonym miejscu przy remizie, po czym wchodzi na dach. Będąc na dachu łączy 2 odcinki W-52 do rozdzielacza. Po wykonaniu tych czynności zawodnik schodzi z dachu, podbiega do motopompy i odkręca pyszczek do zamocowanej tam prądownicy i automatycznie przechodzi do 4 konkurencji zawodów.

4. KONKURENCJA - BIEGI

Zawodnik podbiega do dwóch węży W-75 zwiniętych w kręgi, podnosi je i pokonuje trasę ok. 200 m, po czym kładzie węże w wyznaczonym miejscu i zabiera dwa węże W-52 i pokonuje tą samą trasę. Węże nie mogą dotykać ziemi. Po skończeniu biegu i położeniu za linią mety zatrzymywany jest czas. W tym momencie kończy swój udział i czeka na pozostałych startujących zawodników i swoich kolegów z drużyny.

UWAGA! MIĘDZY POSZCZEGÓLNYMI KONKURENCJAMI NIE MA PRZERW! ZAWODNIK KOŃCZĄC 1 KONKURENCJĘ AUTOMATYCZNIE PRZECHODZI DO 2 KONKURENCJI BEZ PRZERWY NA ODPOCZYNEK!

1. Zawodnik po komendzie START ma odmierzany czas, którego pomiar jest zakończony po pokonaniu 4 konkurencji i minięciu linii METY

2. Indywidualnie wygrywa zawodnik, który uzyska najkrótszy czas

3. Czasem drużyny jest suma czasów 3 zawodników z danej jednostki

4. Wygrywa drużyna która uzyska najmniejszą sumę czasów

5. Zawodnicy startują w następujący sposób: najpierw wszyscy z nr 1 w swojej drużynie, gdy skończy ostatnia drużyna wtedy według listy startowej zawodnicy nr 2 i analogicznie ostatnia zmiana.

UBIÓR ZAWODNIKA

1. Buty strażackie wiązane powyżej kostki.

2. Spodnie od ubrania bojowego.

3. Koszulka sportowa oraz kurtka z ubrania bojowego. Kurtka ma być zasunięta suwakiem oraz zapięta na rzepy.

4. Hełm bojowy obecnie używany do działań ratowniczo-gaśniczych wraz z kominiarką.

5. Rękawice strażackie

6. Aparat powietrzny jedno-butlowy (zapewnia organizator)

DANE KONTAKTOWE DO ORGANIZATORA W CELU:

POTWIERDZENIA PRZYBYCIA I EWENTUALNYCH PYTAŃ PROSZĘ KIEROWAĆ DO PREZESA OSP WROCANKA - RADOSŁAW NIEPOKÓJ POD NR TEL. 665192970

ak/red./OSP Wrocanka
fot. Maciej Wilk - OSP Wrocanka



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ