Czemu służy ugoda z dłużnikiem?
Ugoda pomiędzy wierzyciele a dłużnikiem umożliwia polubowne odzyskanie roszczenia bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Gdyby negocjacje zawiodły, a dłużnik po podpisaniu ugody przestałby spłacać swoje zadłużenie, wierzyciel może wykorzystać dokumenty w sądzie. Ułatwią wierzycielowi, uzyskanie nakazu zapłaty. Dokument taki zabezpiecza wierzyciela na wypadek dobrej woli dłużnika i pozwoli uniknąć ryzyka przedawnienia.
Zawarcie ugody nie musi nic kosztować, jeśli wierzyciel i dłużnik dojdą do porozumienia. Ugoda nie musi mieć formy pisemnej, ale dla zabezpieczenia interesów obydwu stron, powinna mieć. Jej zawarcie jest możliwe wówczas, gdy obydwie strony pójdą na wspólne ustępstwa. Najczęściej wierzyciel wyznacza dłużnikowi termin spłaty długu w zamian za terminową zapłatę każdej z rat. Każde z ustaleń musi zostać precyzyjnie zapisane.
Jak prawidłowo przygotować umowę dla wierzyciela i dłużnika?
Jeśli ugoda nie jest ugodą sądową, a umową stosuje się do niej przepisy Kodeksu Cywilnego dotyczące zobowiązań. Prawidłowo sporządzony dokument powinien zawierać zapisy:
- o uznaniu przez dłużnika za bezsporną oraz zrzeczenia się zarzutów w stosunku do wierzyciela m.in. zarzutu przedawnienia;
- oświadczenie, że dostarczony towar lub wykonana usługa były zgodne z zamówieniem
- zabezpieczeniu należności – jeśli wierzyciel nie ma pewności co do tego, że wykona ugodę, może zobowiązać dłużnika na ustanowienia zabezpieczenia w formie : hipoteki lub zastawu rejestrowego kwoty objętej ugodą.
- Określenia stosunku prawnego na podstawie, którego żądane jest roszczenie np.: faktury VAT, protokołów odbioru czy WZ
- Precyzyjne wskazanie roszczenia
- Szczegółowy harmonogram spłat, w którym jest określona wysokość rat oraz termin ich spłaty
- Ustępstwa wierzyciela względem dłużnika
Jakie konsekwencje poniesie dłużnik, jeśli nie wywiąże się z warunków ugody?
Jeśli dłużnik nie wywiązuje się z zawartej ugody, wierzyciel może odstąpić od niej i doprowadzić do takiego stanu, jakby ugoda w ogóle nie została zawarta. Samo niewywiązanie się z ugody nie powoduje jej nieważności. Wypowiadając ugodę wierzyciel, może zastosować ogólne przepisy Kodeksu Cywilnego regulujące niewywiązywanie się z umów wzajemnych. Ugoda zawarta pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem jest zaliczana do umów wzajemnych, ponieważ jej istotą są wzajemne ustępstwa wobec stron. W praktyce oznacza to, że wierzyciel zrywając ugodę z dłużnikiem, ma prawo do zwrotu roszczenia wraz z ustawowymi kosztami oraz odsetkami.
Chcesz uniknąć negocjowania warunków ugody z dłużnikiem? Skorzystaj z Vindicat.pl
Vindicat.pl jest narzędziem przeznaczonym dla wszystkich przedsiębiorców z sektoru MŚP. System pozwala na monitorowanie oraz windykowanie należności. Umożliwia także negocjowanie warunków ugody z dłużnikiem i podpisania jej bez konieczności spotkania się obydwu stron. Umowa generowana przez system Vindicat.pl jest tak skonstruowana, aby zabezpieczała interesy wierzyciela przed dłużnikami, którzy nie chcą wywiązywać się z zapisów zawartych w ugodzie.
Czy prowadzenie negocjacji pozwala na jednoczesne podejmowanie innych czynności prawnych?
Prowadzenie negocjacji pozwala na jednoczesne podejmowanie innych czynności prawnych. W trakcie negocjacji wierzyciel może skierować sprawę do sądu lub wysyłać wezwania do zapłaty. Jeśli obydwie strony zawrą ugodę, wtedy automatycznie kończą się czynności, które podjął wierzyciel.
Zawsze możesz skorzystać ze specjalnego narzędzie do windykacji - Vindicat.pl w ramach którego istnieje specjalne rozwiązanie powalające prowadzenie negocjacji online, a w razie nie wywiązywania się dłużnika z ustaleń otrzymujesz od razu wsparcie firmy windykacyjnej.