Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 10:37
Reklama
Reklama

Strażacy z Podkarpacia Mistrzami Polski w Ratownictwie Technicznym [WYWIAD]

W piątek 1 września w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się II Ogólnopolskie Zawody Strażaków w Ratownictwie Technicznym. Złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobyła drużyna strażaków z województwa podkarpackiego. Wśród członków zwycięskiego zespołu był m.in. st. kpt. Wojciech Lewandowski, z którym udało się nam przeprowadzić krótki wywiad.
Strażacy z Podkarpacia Mistrzami Polski w Ratownictwie Technicznym [WYWIAD]

Autor: fot. KW PSP Rzeszów

W ubiegły piątek 1 września 2023 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się II Ogólnopolskie Zawody Strażaków w Ratownictwie Technicznym oraz VI Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W zawodach wojewódzkich wystartowało 11 drużyn z terenu woj. śląskiego. W zawodach ogólnopolskich startowało 9 drużyn z terenu kraju oraz jedna drużyna zagraniczna z Czech (udział poza klasyfikacją).

W zawodach ogólnopolskich najlepsi okazali się strażacy z województwa podkarpackiego, którzy na podium uplasowali się przed strażakami z województwa śląskiego oraz strażakami z województwa kujawsko – pomorskiego.

Skład mistrzowskiej drużyny:

  • st. kpt. Wojciech Lewandowski (KW PSP Rzeszów)
  • mł. kpt. Grzegorz Łojek (KW PSP Rzeszów)
  • st. kpt. Paweł Ryś (KP PSP Stalowa Wola)
  • asp. Paweł Bieleń (KP PSP Stalowa Wola)
  • kpt. Rafał Borkowski (KP PSP Jasło)
  • st. asp. Grzegorz Czajka (KM PSP Rzeszów)

Po osiągnięciu historycznego sukcesu udało nam się porozmawiać z jednym z członków zwycięskiej drużyny – starszym kapitanem Wojciechem Lewandowskim z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Czy może nam Pan opowiedzieć o konkurencjach, które odbyły się podczas zawodów i waszych strategiach w tych konkurencjach?

Konkurencje polegały na wykonywaniu zadań praktycznych z zakresu ratownictwa technicznego, w założeniu odzwierciedlały realne zdarzenia na drodze. Głównym celem rywalizacji drużyn było w jak najkrótszym czasie wykonać szereg czynności ratowniczych: począwszy od zabezpieczenia terenu działań, aż do ewakuacji poszkodowanych z pojazdów oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Drużyna, która wykonała prawidłowo wszystkie czynności, wraz z zastosowaniem technik ratowniczych uzyskała najwyższą liczbę punktów. Strategię mieliśmy jedną - wszystko robić z głową i słuchać się nawzajem podczas założenia, nie wprowadzać nerwowej atmosfery.

Jakie były najważniejsze momenty w trakcie tych zawodów, które przyczyniły się do sukcesu ratowników z naszego województwa?

Najważniejsza była spokojna głowa - wyszliśmy z założenia, że co ma być, to będzie, staraliśmy się nie zaprzątać głowy miejscem, jakie chcielibyśmy zdobyć, tylko tym aby dobrze wykonać swoją pracę podczas zawodów. Nie nakładaliśmy na siebie presji.

Jaki rodzaj przygotowań i treningów wasz zespół przeszedł przed zawodami? Jakie aspekty ratownictwa technicznego były szczególnie intensywnie trenowane?

Tak naprawdę to spotkaliśmy się dwa razy w Ośrodku Szkolenia w Nisku. W pierwszy dzień przezbroiliśmy nasz samochód ratowniczo-gaśniczy pod kątem zawodów i omówiliśmy sobie założenia z tamtego roku i czego możemy się spodziewać oraz przygotowaliśmy sobie stanowiska do ćwiczeń na poligonie. Natomiast już w kolejnym dniu przystąpiliśmy do ćwiczeń, w których nie skupialiśmy się na fragmentach założenia, tylko robiliśmy założenia od dojazdu do miejsca i zabezpieczeniu terenu akcji do przekazania poszkodowanego (takich założeń zrobiliśmy 4).

Czy były jakieś wyzwania i trudności, które napotkaliście podczas zawodów i jak ewentualnie sobie z nimi poradziliście?

Trudności wielkich może nie mieliśmy, ale patrząc na ubiegły rok zawodów to wraki samochodów były już realnie pogięte tak jak w prawdziwych zdarzeniach. Poza tym  sędziowie robili dodatkowe podgrywki podczas startu poszczególnych drużyn, np. kiedy dotarliśmy do osoby poszkodowanej i byliśmy gotowi do ewakuacji  z wraku pojazdu, okazywało się, że osoba ma uwięzione nogi w pedałach samochodu lub za kolumną kierownicy.

Co dla Was oznacza zdobycie tytułu Mistrza Polski i jakie są wasze cele na przyszłość w dziedzinie ratownictwa technicznego?

Jesteśmy bardzo dumni ze zdobycia tego Mistrzostwa i tym bardziej jesteśmy zmotywowani do dalszej pracy. Fajnie by było, żeby w przyszłym roku obronić tytuł, aczkolwiek wiemy, że będzie bardzo trudno, ponieważ poziom drużyn jest bardzo wyskoki.

Wyniki II Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Technicznym

  1. Podkarpackie
  2. Śląskie
  3. Kujawsko-Pomorskie
  4. Małopolskie
  5. Lubelskie
  6. Opolskie
  7. Akademia Pożarnicza
  8. Dolnośląskie
  9. Centralna Szkoła PSP

Autor: Kamil Dębski

zdjęcia: PSP / fot. Michał Piątek


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ