Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 04:45
Reklama
Reklama

Rowerem wokół Jeziora Sieniawskiego? Jest koncepcja budowy ścieżek

Zbiornik wodny leżący na granicy powiatów krośnieńskiego i sanockiego ma niewykorzystany potencjał turystyczny. Władze gmin Rymanów i Zarszyn chcą to zmienić. Dlatego powstała koncepcja Szlaku Rowerowego Wokół Zalewu Sieniawskiego.
Rowerem wokół Jeziora Sieniawskiego? Jest koncepcja budowy ścieżek

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Turystyka na dwóch kółkach zyskuje na popularności. Powstaje coraz więcej szlaków rowerowych w atrakcyjnych miejscach. Tą formę popularyzowania wyjątkowego miejsca, jakim jest Jezioro Sieniawskie, chcą wykorzystać członkowie Lokalnej Grupy Działania "Dorzecze Wisłoka" z siedzibą w Zarszynie (należą do niej cztery gminy – Besko, Zarszyn, Rymanów i Bukowsko).

We współpracy z gminami Rymanów i Zarszyn powstała koncepcja budowy szlaku rowerowego wokół zalewu sieniawskiego.

- W tym wszystkim jest duża inicjatywa Janusza Dąbrowskiego, sołtysa Głębokiego, który stara się przygotować miejscowość leżącą na peryferiach naszej gminy do wykorzystania turystycznego - podkreśla Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa.

Dodaje, że sołtys organizuje wiele imprez. - Od strony parku w Głębokiem wykonał też dostęp do zalewu. W części, gdzie są łagodne brzegi - mówi burmistrz.

Koncepcję 15-kilometrowej trasy wokół Jeziora Sieniawskiego stworzył Wojciech Radwański z Sanoka.

Podkreśla w niej, że przestrzeń wypoczynkowa wokół zalewu wykorzystywana jest tylko w krótkich okresach letnich przez wędkarzy i nielicznych turystów.

Autor koncepcji opisuje, że jedyny dojazd do jeziora od miejscowości Głębokie otwiera panoramę na zalew, ale brakuje elementów przestrzennych aby zatrzymać turystów.

Wojciech Radwański wskazuje też najważniejsze problemy. Są wśród nich niska jakość infrastruktury sportowo-rekreacyjno-wypoczynkowej, niewykorzystany potencjał w zakresie promocji obszaru wśród turystów, brak całorocznej przestrzeni wypoczynkowej i rekreacyjnej dla mieszkańców, brak miejsc spotkań i odpoczynku oraz uporządkowanej struktury przestrzennej i infrastruktury komunikacyjno- usługowej wokół jeziora.

Z koncepcji dowiadujemy się, że szlaki rowerowe to pierwszy krok do zagospodarowania brzegów Jeziora Sieniawskiego. - W dalszej kolejności należy stworzyć koncepcję kompleksowego zagospodarowania brzegów, wyposażając je w pomosty dostosowane dla potrzeb cumowania małych jednostek wodnych - czytamy.

Zdaniem autora opracowania, trasy rowerowe zostały tak zaprojektowane, aby były dostępne dla każdego rowerzysty. Mają one służyć rozwojowi turystyki masowej, dostępnej dla każdego, a przez to przynoszącej dochody dla lokalnych przedsiębiorców oraz skupiającej nowo powstające punkty usług turystycznych.

Jak jest szansa na budowę szlaków rowerowych?

- To bardzo realny pomysł do realizacji - podkreśla burmistrz Farbaniec.

Dodaje, że włodarze obu gmin będą starać się o pozyskanie pieniędzy na wykonanie projektu. - Będzie kosztował około 200-300 tysięcy złotych - mówi Wojciech Farbaniec. - Wtedy będą możliwości aplikowania o dofinansowanie. Myśleliśmy o programie transgranicznym Polska-Słowacja, ale myślę, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 takie możliwości też będą - dodaje.

Burmistrz i autor koncepcji podkreślają, że do budowy szlaku rowerowego i płynących z niego korzyści powinni być przekonani sami mieszkańcy wsi Głębokie, Sieniawa, Pastwiska.

- Dlatego po 15 września planujemy spotkanie z mieszkańcami Głębokiego, którzy są właścicielami niektórych gruntów, przez które ta ścieżka będzie prowadzić. Zobaczymy jakie będzie ich nastawienie - mówi Wojciech Farbaniec.

Zaznacza, że pozyskanie działek będzie warunkować kolejne kroki – przede wszystkim przygotowanie projektu szlaku rowerowego wokół Jeziora Sieniawskiego.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ