Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 06:29
Reklama
Reklama
Reklama

Jak powstawały zegary wieżowe w Krośnie, jak kiedyś mierzono czas?

Na między innymi te pytania będzie można znaleźć odpowiedź w Krośnie. Muzeum Rzemiosła rozpoczyna inwestycję związaną z odtworzeniem Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza. Dlatego placówka przy ul. Piłsudskiego będzie zamknięta od poniedziałku (11 września), do odwołania.
Jak powstawały zegary wieżowe w Krośnie, jak kiedyś mierzono czas?
Wstępna wizualizacja części ekspozycyjnej

Autor: MTMA

Projekt Muzeum Rzemiosła jest ambitny. W swojej obecnej siedzibie przy ul. Piłsudskiego 19 ma powstać "Manufaktura czasu", której głównym elementem ma być fabryka zegarów wieżowych. Wiąże się to z przeprowadzką obecnej ekspozycji do kamienicy przy ul. Blich.

Pracownicy muzeum zachęcają wszystkich do odwiedzenia po raz ostatni ekspozycji stałej "Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej". Zwiedzanie będzie bezpłatne. Natomiast w tygodniu od 11 do 15 września zamknięte będą Piwnica PodCieniami oraz Wieża Farna. - Będziemy skupieni na wyprowadzce - tłumaczą.

Wyprowadzka z budynku przy ul. Piłsudskiego wiąże się z rozpoczęciem prac związanych z odtworzeniem Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie. Na pierwszy etap prac został ogłoszony przetarg. Wpłynęła jedna oferta, która mieści się w założeniach finansowych Muzeum Rzemiosła – 3 mln 100 tys. zł. Na tą część projektu placówka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury.

Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła tłumaczy, że prace obejmą przede wszystkim wydrążenie trzech zasypanych piwnic oraz podbicie fundamentów, czyli zabezpieczenie konstrukcji budynku.

Później wykonawca zajmie się budową klatki schodowej oraz windy.

- Dzięki temu zyskamy połączenie pomiędzy wszystkimi poziomami. Nie będzie tak jak do tej pory, że żeby zwiedzić ekspozycje na poziomie minus jeden zwiedzający musiał wyjść z budynku, przejść go dookoła i wejść od strony skarpy - opisuje Marta Rymar.

Na kolejne etapy Muzeum Rzemiosła szuka źródeł dofinansowania. - Liczymy teraz na wsparcie, razem z Muzeum Szaryskim w Bardejowie, w ramach programu unijnego Interreg Polska-Słowacja. Wyniki mają być znane pod koniec roku. Wtedy okaże się czy otrzymamy 4 miliony euro - mówi Marta Rymar.

Te pieniądze pozwolą nie tylko urządzić "Manufakturę czasu", ale też wyremontować nową siedzibę Muzeum Rzemiosła – kamienicę przy ul. Blich.

Czy w kosmosie można mierzyć czas?

Między innymi na takie pytanie będzie można znaleźć odpowiedź w zabytkowej kamienicy zwanej popularnie "domem z zegarem".

Na najniższym poziomie zaplanowano ekspozycje związane z produkcją zegarów wieżowych, na najwyższym – sale edukacyjno-filmowe.

- Będzie też sala poświęcona rodzinie Mięsowiczów, ich historii, działalności, jaki mieli wpływ na rozwój naszego miasta i nie tylko - dodaje Marta Rymar.

Przed budynkiem będzie ogród pełen urządzeń. Na podstawie których zwiedzający będą mogli zapoznać się z technikami mierzenia czasu , na przykład w starożytności, czy dowiedzieć się jak można mierzyć czas w kosmosie.

- Chciałbym żeby to było ciekawe miejsce, które będzie angażować w poznawanie, poszukiwanie i dążenie do odkrywania wiedzy, związanej zarówno z budową zegarów wieżowych jak i historią związaną z czasem i mierzeniem czasu - podkreśla Marta Rymar.

Pomocna w tworzeniu ekspozycji związanej z fabryką zegarów ma być archiwalna dokumentacja Michała Mięsowicza. - Wiemy jakich narzędzi używał, jakie maszyny były w tej fabryce, jak wyglądała kuźnia, jak poszczególne stanowiska pracy - mówi Marta Rymar.

Dodaje, że w planach jest dokładne odtworzenie linii produkcyjnej i połączenie jej z multimediami, które będą pomagały w pokazaniu procesu produkcyjnego.

- Będą też służyły do tego, by zaangażować widza w proces produkcji, żeby mógł na przykład za ich pomocą stworzyć własny zegar - mówi Marta Rymar.

Wizualizacje: MTMA, Archiwum Muzeum Rzemiosła



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ