Nie było tygodnia, a nawet dnia, żebyśmy nie słyszeli o kolejnych śmiertelnych wypadkach na drogach w te wakacje. Interaktywna mapa, jaką policja ma swojej stronie codziennie zapełniała się czarnymi punktami. Każdy z nich oznaczał czyjąś śmierć.
Jaki jest bilans wakacji 2023? W sumie w tym czasie doszło do kilkuset wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
Statystyki ogólnopolskie
Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 4993 wypadki drogowe (mniej o 273 w stosunku do 2022 r.), w których zginęło 445 osób (mniej o 8 w stosunku do 2022 r.), a 5867 osób zostało rannych (mniej o 395 w stosunku do 2022 r.). Porównując dane z zeszłego roku, wyniki są lepsze, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, w których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Najczęściej to właśnie nadmierna prędkość i lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.
Policjanci od początku wakacji prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości i zatrzymali 20884 pijanych kierujących.
Statystyki WRD KMP Krosno
Na terenie powiatu krośnieńskiego doszło do jednego tragicznego wypadku ze skutkiem śmiertelnym 3 sierpnia. Pisaliśmy o tym w artykule Tragiczny wypadek na DK19 pomiędzy Duklą a Tylawą!
Jednak ogólne statystyki przedstawiają się lepiej. W czasie wakacji na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego doszło do 10 wypadków (dwa z udziałem pieszych, jeden z udziałem motocyklisty i jeden z rowerzysty). Jest to znaczący spadek najpoważniejszych zdarzeń w porównaniu z ubiegłym rokiem, w którym doszło do 15 tego typu zdarzeń. Również zostało rannych dużo mniej osób, bo 11 (w ubiegłym było to aż 20 osób).
W tym czasie doszło w sumie do 316 kolizji (258 na drodze publicznej, 57 poza nią).
- Okres wakacyjny przebiegł w miarę bezpiecznie. Nadal nie zmieniła się najczęstsza przyczyna zdarzeń: to nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, zaraz po niej jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i następna przyczyna to niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu - wymienia nadkom. Krzysztof Belczyk z KMP w Krośnie - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.
Apel szefa drogówki
- Apeluję do kierowców, aby rozpoczęty rok szkolny oraz okres jesieni był bezpieczny dla wszystkich użytkowników dróg. Minął pierwszy tydzień września i widzimy wzmożony ruch na drogach, dlatego ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Kierowców proszę o nieprzekraczanie dozwolonej prędkości. Zwłaszcza teraz, gdy jezdnie będą mokre i długość hamowania się wydłuża. Przed nami okres jesieni i szybciej zapadającego zmroku, mgieł i ograniczonej widoczności, dlatego apeluję do pieszych o noszenie odblasków cały czas, nie tylko wieczorami i w terenie niezabudowanym - apeluje szef krośnieńskiej drogówki nadkom. Krzysztof Belczyk.
Akcja szkolna
Mundurowi zaczęli wrześniową akcję, która się skupia wokół szkół i uczniów.
- W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Policjanci zwrócą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz zmniejszaniu prędkości przed przejściem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego – podają policjanci.
Uczula, że będą kontrole kierowców, a sprawdzane będzie nie tylko parkowanie (czy pojazd nie powoduje zagrożenia), ale także czy dzieci są prawidłowo przewożone.
- Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci będą na nich omawiać zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazywać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Przypomną też o potrzebie noszenia elementów odblaskowych – zaznacza policja.