Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 14:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska policja podsumowuje akcję "Prędkość". Jest bezpieczniej na drogach

W środę (20 września) policjanci w całym kraju prowadzili akcję "Prędkość", która była częścią działań Roadpol Safety Days, które trwają od 16 do 22 września. Celem mundurowych było przede wszystkim egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości.

Autor: Tomasz Jefimow

Działania miały również charakter prewencyjny. Policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego, że prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. 

Policyjne statystyki pokazują, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym, dlatego mundurowi tłumaczyli jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – dostosowaną do panujących warunków, tj. m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

W działania na drogach Krosna i powiatu krośnieńskiego zaangażowanych było 17 policjantów. 

Mundurowi skupili się przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych (wjazdach i wyjazdach z miejscowości, drogach krajowych i powiatowych) oraz miejscach, w których występuje zagrożenie bezpieczeństwa (w szczególności w rejonach przejść dla pieszych).  

W akcję zaangażowana była również policyjna grupa Speed, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom w ruchu drogowym, w tym kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

W Krośnie i powiecie krośnieńskim policjanci zatrzymali 85 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. 

- Ale były to przekroczenia do 35 kilometrów na godzinę. Widać, że kierowcy zwolnili obawiając się wysokich mandatów i punktów karnych - podkreśla nadkom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie. 

Dodaje, że tym samym wzrosło bezpieczeństwo na drogach

Oprócz pomiaru prędkości policjanci sprawdzali czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

- W kilku przypadkach odnotowaliśmy drobne usterki techniczne, czy brak zapiętych pasów - mówi nadkom. Krzysztof Belczyk.

Policjanci podkreślają, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości. - Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i własnych umiejętności - mówią.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ