Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 20:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstała nowa strategia rozwoju miasta. Co się w niej znalazło? [AKTUALIZACJA]

Na najbliższej sesji radni Krosna zdecydują o przyjęciu, bądź odrzuceniu Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2023-2030. Dokument został opracowany w formule partycypacyjnej – z udziałem partnerów społecznych i gospodarczych oraz mieszkańców.

Autor: Radosław Sowiński - archiwum krosno112.pl

Nowa strategia rozwoju miasta to kluczowy dokument określający misję i wizję miasta. Uwzględnia aktualne wyzwania i potencjały rozwojowe Krosna, jak również zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne. Wyznacza ścieżkę rozwoju w perspektywie 8 lat.

Najistotniejszym elementem ponad stustronicowego dokumentu jest część planistyczna, która zawiera cele, kierunki działań oraz kluczowe projekty.

W części diagnostycznej przedstawiona została dokładna analiza porównawcza Krosna z podobnymi miastami – Biała Podlaska, Chełm, Zamość, Nowy Sącz, Przemyśl, Tarnobrzeg, Suwałki.

Wśród kluczowych wniosków wskazano, że Krosno jest jednym z miast o najszybszym spadku liczby mieszkańców – gorszą sytuację notuje się jedynie w Przemyślu i Chełmie. Jest też miastem starzejącym się – odsetek osób w wieku 65 lat i więcej w populacji ogółem jest w Krośnie najwyższy (także tempo przyrostu osób starszych jest wysokie). 

Krosno przoduje w statystykach dotyczących liczby pracujących i wyróżnia się najniższą stopą bezrobocia. Autorzy opracowania wskazują, że Krosno charakteryzuje się wysokim poziomem przedsiębiorczości. Jednak trudniej jest znaleźć atrakcyjną, dobrze płatną pracę.
W mieście jest niewiele terenów zieleni urządzonej. W porównaniu do innych miast, w Krośnie występuje deficyt zieleni – brakuje większych kompleksów leśnych, parków i urządzonej zieleni osiedlowej. 

Wizja Krosna w 2030 roku

Misją Krosna, wskazaną w dokumencie, jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez kształtowanie warunków do rozwoju gospodarczego, zapewnienie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, oferowanie usług publicznych na wysokim poziomie oraz wzmacnianie pozycji miasta jako wiodącego ośrodka w województwie podkarpackim.

Wizja Krosna w 2030 roku – to miasto możliwości, z którym młodzi ludzie wiążą swoją przyszłość. Wśród atutów wymieniono silną, nowoczesną gospodarka, zielone i atrakcyjne przestrzenie publiczne, zakorzenienie w tradycji i kulturze. W 2030 roku Krosno jest miastem modnym, atrakcyjnym dla osób w każdym wieku i wyróżnia się jako wiodący ośrodek miejski w regionie.

Żeby do tego doprowadzić opracowane zostały kierunki rozwoju w trzech obszarach – gospodarczym, społecznym i przestrzennym. Jest też lista projektów strategicznych.

Ile to będzie kosztować?

Według prognozy autorów opracowania na realizację strategii zostanie przeznaczone około 901,8 mln zł. Dodatkowo spółki, w których miasto posiada udziały, przeznaczą na te cele około 483,2 mln zł. 

W dokumencie podkreślono, że realizacja celów strategicznych w pełnym zakresie będzie możliwa wyłącznie pod warunkiem pozyskania dofinansowania z zewnętrznych źródeł. - Nie mniej istotnym warunkiem jest także odbudowa dochodów własnych miasta, które odgrywają nadrzędną rolę w planowaniu i finansowaniu rozwoju. W tym celu konieczne są zmiany w systemie finansów publicznych, pozwalające przede wszystkim na zwiększenie udziału samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych - czytamy.

Na liście projektów kluczowych jest 39 pozycji. Wśród nich znalazły się m.in:

  • utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w ZSNG im. Ignacego Łukasiewicza
  • rozwój kształcenia zawodowego w "Elektryku"
  • budowa połączenia Krosna z drogą S19
  • utworzenie strefy inwestycyjnej "Krosno 2" oraz powiększenie strefy "Krosno Lotnisko"
  • opracowanie i wdrożenie koncepcji rozwoju turystyki kajakowej
  • utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej i budowa nowego osiedla
  • budowa skateparku i toru rowerowego pumptrack w zakolu Wisłoka
  • modernizacja stadionu przy ul. Legionów
  • rozbudowa krytej pływalni przy ul. Sportowej
  • odtworzenie i zrekonstruowanie Fabryki Zegarów Wieżowych
  • przeniesienie do nowej siedziby Muzeum Rzemiosła
  • iluminacja obiektów zabytkowych 
  • rozbudowa dróg
  • rozwój infrastruktury lotniska
  • opracowanie koncepcji rozwoju sieci transportu rowerowego
  • utworzenie terenów zieleni
  • zasadzenie drzew i krzewów na terenie Zespołu Staromiejskiego
  • budowa zajezdni autobusowej
  • zwiększenie samowystarczalności energetycznej miasta 

Władze Krosna w uzasadnieniu do uchwały podkreślają, że nowa Strategia jest dokumentem ambitnym, wspierającym sprawne zarządzanie miastem. Będzie także podstawą do pozyskiwania środków na działania służące podnoszeniu jakości życia w Krośnie. Zapisy są odpowiedzią na aktualne problemy i wyzwania rozwojowe Krosna oraz uwzględniają potrzeby mieszkańców zgłoszone w trakcie prac nad dokumentem.

Z całym dokumentem można zapoznać się TUTAJ.

AKTUALIZACJA:

Rada Miasta na wrześniowej sesji (28.09) jednogłośnie uchwaliła strategię rozwoju Krosna do 2030 roku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ