Jak objawiaj się uczulenie na słońce i co zrobić, by się przed nim uchronić?
Kiedyś takie zjawisko wydawało się nie do pomyślenia. Nasze babcie spędzały mnóstwo czasu pod gołym niebem, nawet w upały i nikt nie słyszał o uczuleniu na słońce. Czy faktycznie coś takiego istnieje? Jaka może być przyczyna tej przykrej dolegliwości?
Skąd się bierze alergia na słońce i jakie daje objawy?
Fotodermatoza jest nadwrażliwością skóry na działanie promieni ultrafioletowych. U osoby uczulonej, po bezpośrednim kontakcie z intensywnym słońcem, pojawiają się na ciele czerwone krosty, plamy, przebarwienia. Miejsca dotknięte wysypką niekiedy swędzą, a zdarza się, że wycieka z nich przeźroczysty płyn surowiczy. Takim objawom skórnym może towarzyszyć zapalenie spojówek oraz gorączka, która pojawia się przy udarze cieplnym. Co istotne, z alergią na słońce nie zawsze się rodzimy. Może się pojawić niespodziewanie u osób w różnym wieku. Najczęściej dotyka właścicieli bardzo jasnej karnacji, ze skłonnością do przebarwień, piegów, pieprzyków.
Co jest przyczyną wystąpienia alergii słonecznej? Powodów może być wiele i nie wszystkie są jeszcze dokładnie zbadane. Najczęściej jednak możemy wykazać nieprawidłowości w pracy układu immunologicznego. Organizm nie radzi sobie z rozpoznaniem komórek skóry, które zmieniają się pod wpływem słońca i postanawia je zaatakować.
Możemy wskazać pewne czynniki sprzyjające wystąpieniu takiej reakcji alergicznej podczas opalania się. Są to niektóre składniki zawarte w kosmetykach i lekach. Z tego powodu warto uważać latem przede wszystkim na retinol, niektóre olejki eteryczne, zioła, barwniki i aromaty, alkohol, kwasy AHA oraz BHA. Właściwości fotouczulające przypisuje się niektórym antybiotykom, lekom na serce, cukrzycę, reumatyzm, pigułkom antykoncepcyjnym i hormonalnym, antydepresantom.
Jak zapobiegać alergii na słońce?
Największa pokrzywka słoneczna pojawia się z reguły przy pierwszym kontakcie z mocnym wiosennym słońcem. Zatem, co dla niektórych może być zaskoczeniem, nie w okresie wakacyjnym, a dużo wcześniej, gdy pozornie nie ma jeszcze intensywnych upałów. Cały jesienno-zimowy czas przykrywamy naszą skórę, więc w kwietniu lub maju łapczywie chwyta ona pierwsze promienie słońca. Jeżeli zaobserwujesz u siebie czerwone krosty lub plamy po ekspozycji na promienie UV, zastanów się nad tym, jakie przyjmujesz leki i jakich kosmetyków używasz. Być może wystarczy odstawić krem do twarzy z retinolem lub herbatkę z dziurawca, by przy wsparciu odpowiednimi preparatami pomóc skórze odzyskać równowagę.
Zapobieganie uczuleniu na słońce to oczywiście również stosowanie kremów i balsamów z filtrem UV. Najlepiej sięgać po SPF50+ i co istotne, ponawiać aplikację produktu zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu, czyli co kilka godzin oraz ewentualnie każdorazowo po wyjściu z wody, choć wówczas lepiej sprawdzą się preparaty wodoodporne.
Gdy nastaną pierwsze ciepłe dni, postaraj się stopniowo przyzwyczajać swoją skórę do kontaktu ze słońcem. Radość z pięknej pogody jest całkowicie zrozumiała, lecz warto zachować umiar i zdrowy rozsądek.