Dlaczego należy czyścić kostkę brukową?
Zima jest piękna, ale ujemne temperatury niekorzystnie wpływają na wiele aspektów. Wśród nich można wymienić kostkę brukową. Tak, pomimo jej trwałości, to zima może wpłynąć na obniżenie konstrukcji. Aby mieć pewność, że całość będzie nadal cechować się wysoką wytrzymałością i odpornością m.in. na uszkodzenia mechaniczne, należy regularnie wykonywać czyszczenie kostki. Kiedy należy zdecydować się na ten proces? Najlepiej wczesną wiosną oraz przed nadejściem zimy. Dzięki temu zyska się pewność, że kostka brukowa służyć będzie przez naprawdę długi okres.
Jak przygotować się do czyszczenia kostki brukowej?
Czy jest to czasochłonny proces? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jak dokładnie dużą powierzchnią ma się do czynienia.
Niezależnie jednak od tego, nie można zapominać o myciu całej powierzchni. Do czyszczenia potrzebny będzie odpowiedni sprzęt. Na pewno należy przygotować:
- miotłę, najlepiej szorstką i twardą;
- środki do czyszczenia kostki brukowej;
- narzędzie, którym będzie można usunąć rośliny i mchy spomiędzy kostki;
- myjkę ciśnieniową lub inne urządzenie, jakie działać będzie pod ciśnieniem.
Zanim rozpocznie się proces mycia, całość należy porządnie zamieść. Potem ostrym narzędziem należy usunąć wszystkie mchy i inne zielone elementy wyrastające pomiędzy kostką. Dopiero potem można przejść do mycia całej powierzchni z udziałem odpowiednich preparatów chemicznych.
Jakie plamy mogą pojawiać się na kostce brukowej?
M.in. te z oleju. Trzeba jak najszybciej działać, jeżeli na kostce pojawi się olej, ponieważ im później, tym proces usunięcia może być utrudniony. Jest to spowodowane porowatą konstrukcją samej kostki, która sprawia, że szybko wszystko ona wchłania. W tym także olej. Jak w takim razie go usunąć?
Do dyspozycji jest specjalistyczny środek do gruntowego czyszczenia. W związku z tym, że jest to silnie oddziałujący preparat chemiczny, należy go rozcieńczyć zgodnie z instrukcją, jaka zawsze jest dołączona do opakowania. Jest on na tyle dobry, że jest on w stanie poradzić sobie z zaschniętymi plamami oleju. Są też takie preparaty, jakie wylewa się bezpośrednio na tłuste plamy znajdujące się na kostce. W tym celu należy jednak zapoznać się z opisem technicznym, jaki zawsze dołączony jest do opakowania.
Ekstremalne zabrudzenia na kostce brukowej
Na kostce brukowej mogą pojawić się niekiedy ekstremalne zabrudzenia, m.in. rdza, cement. Nie brakuje takich preparatów, jakie są w stanie poradzić sobie z takim problemem.
Po czyszczeniu kostki jakimikolwiek środkami, ważne jest to, aby zadbać także o impregnację. Jest to ważne z tego względu, że dzięki temu można poradzić sobie z powstawaniem nalotu organicznego.
Niezależnie od tego, z jakimi dokładnie zabrudzeniami ma się do czynienia. Niezależnie od tego, jakie środki zostaną użyte do czyszczenia, ważne jest to, aby po użyciu ich, całą kostkę spłukać pod bieżącym strumieniem wody. Najlepiej przy udziale myjki ciśnieniowej. Tylko dzięki temu będzie można zyskać pewność, że cała powierzchnia zostanie dokładnie wymyta. Woda pomoże w oczyszczeniu oraz spłukaniu środków. Należy zadbać o to, aby zostało to dokładnie wykonane, aby pozostałości nie stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz dla zwierząt, w tym m.in. kotów lub psów.
Jak długo należy trzymać płyn do czyszczenia na kostce brukowej? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jak dużymi zabrudzeniami ma się do czynienia. Im są one bardziej uporczywe i mocniejsze, tym czas ten należy wydłużyć. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że proces czyszczenia się powiedzie.