Jak radzić sobie ze swoimi finansami na studiach?
W czasie studiów finanse staną się ważnym elementem Twojego codziennego życia. Jeśli będziesz mądrze zarządzać budżetem, to mając nawet mało pieniędzy na koncie, możesz osiągnąć stabilną sytuację finansową. Jak nauczyć się oszczędzać tak, aby przeżyć w wielkim mieście, utrzymać się samodzielnie i cieszyć swobodą posiadania środków na małe przyjemności? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
- Zapisuj na bieżąco wszystkie wydatki oraz dochody. Narzędzia do tego są rozmaite: możesz użyć arkusza w Excelu, zwykłego notatnika i długopisu, albo jednej z wielu aplikacji, do tego właśnie przeznaczonych.
- Kupuj tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz. Nie wydawaj pieniędzy na zbędne przedmioty.
- Ustal nieprzekraczalny limit. Jasno określ kwotę, którą możesz rozporządzać w ciągu tygodnia czy miesiąca mocno się tego trzymaj. Dzięki temu łatwiej będziesz w stanie zapanować nad impulsywnymi zakupami. Pamiętaj jednak, że warto zachować balans i od czasu do czasu pozwolić sobie na coś przyjemnego.
- Pożyczaj materiały naukowe. Po co kupować książki akademickie i inne profesjonalne publikacje, skoro można pójść do wypożyczalni?
- Korzystaj ze zniżek. Studenci posiadający aktualną legitymację mają sporo ulg, m.in. w transporcie publicznym, instytucjach kultury, restauracjach, pubach czy sklepach.
Jak zdobyć dodatkowe pieniądze będąc na studiach?
Studia to dobry moment na podjęcie pierwszego zatrudnienia. Dzięki niemu nauczysz się samodzielności, a przy okazji zarobisz dodatkowe pieniądze. Popularne zajęcia dorywcze dla to np. udzielanie korepetycji, opieka nad dziećmi czy prace na promocjach. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, możesz też ubiegać się o stypendium socjalne. Jest to wsparcie skierowane dla osób o niższych dochodach.
Po jakich studiach najłatwiej znaleźć dobrze płatną pracę?
Aby szybko znaleźć dobrą pracę, warto wybrać taki kierunek, który będzie najbardziej perspektywiczny zawodowo. Doskonałe podłoże do rozwoju kariery i szansę na naprawdę wysokie zarobki zapewniają studia związane z szeroko pojętym biznesem, ekonomią, gospodarką itp. Do opłacalnych, przyszłościowych z pewnością należą:
- Gospodarka i administracja publiczna – odpowiedni wybór dla osób, interesujących się społeczeństwem, polityką, administracją, otwierający drogę do pracy zarówno w samorządach, jak i biznesie czy polityce.
- Gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja – doskonała propozycja dla tych, którzy chcą uczestniczyć w zmianach dotyczących przejścia na zielone źródła zasilania, OZE czy poszukiwaniu rozwiązań biznesowych, zapewniających poszanowanie dla środowiska i klimatu.
- Innowacyjność produktu – ciekawa sugestia dla kreatywnych, pomysłowych, o nieszablonowym toku myślenia, bo te zdolności pozwalają na tworzenie i udoskonalanie produktów oraz usług, w celu jak najlepszego zaspokajania potrzeb odbiorców oraz kreowania nowych trendów.
- International Business – nowoczesny kierunek prowadzony w całości w języku angielskim, pozwalający szeroki i dokładnie spojrzeć na wszystkie aspekty związane z biznesem międzynarodowym.
- Innowacje w gospodarce – świetne studia dla ambitnych, pomysłowych, ale i praktycznych młodych ludzi, głodnych wiedzy z zakresu szeroko rozumianego biznesu i przedsiębiorczości w dobie globalizacji oraz rozwoju nowych technologii.