Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 06:31
Reklama
Reklama

„Hyc! w przestrzeń otwartą” i „Dziki rewir" narzędzia edukacyjne w formie gier

„Hyc! w przestrzeń otwartą” i „Dziki rewir” to nie tylko tytuły gier analogowych, ale też niecodzienne podejście do edukacji będącej połączeniem nauki o regionie i kultury. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zachęca nie tylko dzieci, młodzież, dorosłych, ale także nauczycieli, edukatorów i animatorów oraz placówki, które działają w obszarze kultury i edukacji do skorzystania z narzędzi edukacyjnych w formie gier karcianych i planszowych.
  • Źródło: RCKP Krosno
„Hyc! w przestrzeń otwartą” i „Dziki rewir" narzędzia edukacyjne w formie gier

Autor: Agnieszka Kaszczyszyn

Źródło: RCKP Krosno

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza proponuje dzieciom, młodzieży i dorosłym, nauczycielom, edukatorom i animatorom, placówkom działającym w obszarze kultury i edukacji oraz każdemu zainteresowanemu narzędzia edukacyjne w formie… gier karcianych i planszowych wraz ze scenariuszami pomocnymi podczas prowadzenia zajęć.

Te dwa tytuły to nasze kolejne narzędzia edukacyjne. Zeszłoroczny „Paradoks kulturalny” przypadł do gustu nauczycielom takich przedmiotów jak plastyka, język polski, geografia, a nawet… język angielski. Tegoroczna karcianka w wersji pudełkowej i wielkoformatowa planszówka także sprawdziły się podczas wakacyjnych zabaw, a od września podczas lekcji. Przed nami kolejne rozgrywki i spotkania z najmłodszymi i nieco starszymi, osobami normatywnymi i z niepełnosprawnościami. Mamy nadzieję, że to nietypowe narzędzie edukacyjne na stałe zagości w naszej ofercie oraz sprawdzi się w codziennej pracy edukatorów – zachęcają twórcy gry.

Dzikie karty z Podkarpacia „Hyc! w przestrzeń otwartą” [wersja pudełkowa]

Zagraj w grę karcianą i odkryj Podkarpackie - zielone, intrygujące i wrażliwe na otaczającą człowieka przyrodę. Poznaj zmieniające się wraz z porami roku miejsca, piękne i niespotykane gatunki zwierząt i roślin.

Dla znajomych i rodzin to sposób na wieczorną nudę, a dla nauczycieli, edukatorów, animatorów - narzędzie edukacyjne, które można modyfikować zgodnie z potrzebami własnymi lub grupy. Przedszkolom, szkołom, instytucjom kultury, placówkom wykorzystującym zróżnicowane techniki pracy proponujemy kilka możliwości wykorzystania kart - cztery scenariusze gry można zmieniać lub wymyślać własne.

Fantastyczna gra planszowa „Dziki rewir” [wersja wielkoformatowa]

Poznaj Podkarpackie, grając w wielkoformatową grę planszową. „Dziki rewir” to fantastyczna planszówka, dzięki której spędzisz czas miło i z myślą o zwierzętach i roślinach regionu. Gra jest prostą planszówką zawierającą ciekawostki na temat flory i fauny Podkarpacia.

Część egzemplarzy już trafiła do osób indywidualnych, placówek działających w obszarach edukacji, kultury czy dostępności w całej Polsce. Część właśnie trafia w ręce nauczycieli, edukatorów czy animatorów.

Ogromnie cieszy nas zainteresowanie grami jako narzędziem do pracy z dziećmi, młodzieżą, a nawet dorosłymi. Gry analogowe to niecodzienna forma edukacji, która wychodzi do ludzi razem z całą wiedzą o regionie. Jest to narzędzie uniwersalne – dla osób normatywnych i ze szczególnymi potrzebami. Planujemy wyjazdy z grami wielkoformatowymi do szkół i ośrodków edukacyjnych. Wymyślenie takiego narzędzia, zaprojektowanie, zilustrowanie, testy i modyfikacje to dla nas nie tylko wyzwanie, ale też przyjemność. Wiemy, dla kogo to robimy, więc wiemy też, że warto! – o grze mówią jej twórcy.

Grę i różne sposoby gry testowane z dziećmi, o tak: https://youtu.be/c1xzYxmZUQE

Gry jako narzędzia edukacyjne testujemy z osobami z niepełnosprawnościami oraz osobami normatywnymi. W przypadku tego narzędzia odbyło się kilka testów - nie tylko gry i jej mechaniki, ale także sposobów prowadzenia rozgrywek, tego na co powinien zwracać uwagę prowadzący, jak ważna jest uważność i skupienie, co jeszcze można w grze zmodyfikować, tak by odpowiadało potrzebom grupy.

Nie zamykamy się na to, co znajduje się w pudełku i co sami proponujemy naszym odbiorcom. Im więcej modyfikacji i propozycji zmian, tym bardziej narzędzie spełnia swoją funkcję. Nie obrazimy się, jeśli wymyślicie nowe sposoby gry, użyjecie kart podczas rozmów, przekażecie je komuś, kto będzie miał na nie swój własny pomysł – o możliwościach modyfikowania gry mówią organizatorzy.

Cudze chwalicie, swego nie znacie> Klasa 1a już zna! Na dzisiejszej lekcji wyruszyliśmy w podróż po Polsce… Najwięcej czasu spędziliśmy jednak na rodzimym Podkarpaciu. Pobyt wśród dzikiej przyrody i zachwycających gatunków roślin i zwierząt, niespotykanych w żadnym innym miejscu, umożliwiła nam gra przekazana przez Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wadowicach Górnych.

Ilustracje: Agnieszka Kaszczyszyn, teksty: Ksenia Bołd

Wydawca: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Działania realizowane dzięki wsparciu województwa podkarpackiego - „Podkarpackie - przestrzeń otwarta” (projekt Przestrzeń otwarta to działania promujące województwo - gra jako narzędzie edukacyjne i promocyjne).
 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ