Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Referendum 2023. Nieważne, bo za mało osób zagłosowało

Wszystko wskazuje na to, że referendum ogólnokrajowe okazało się porażką. Nie będzie ponad 50-procentowej frekwencji, żeby wyniki głosowania były wiążące.

Referendum ogólnokrajowe jest wiążące, gdy weźmie w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania. Frekwencję w referendum ustala się na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny.

Uprawnionych do głosowania było 7 996 144 osób. Co prawda oficjalne wyniki poznamy we wtorek, ale już teraz można prognozować, że na 4 pytanie referendalne odpowiedziała mniejszość spośród tych, którzy pofatygowali się do urn. 

Przypomnijmy, że każdy głosujący mógł nie pobrać karty referendalnej i ograniczyć się tylko do oddania swojego głosu w wyborach parlamentarnych. 

Wyniki

W poniedziałek przed południem PKW podało dane zebrane w 32,37 proc. obwodów. Wynika z nich, że referendum nie będzie wiążące. 

Frekwencja wyniosła 43,66 proc., czyli była znacznie niższa od wyborczej. W tym przypadku było to (zgodnie z częściowymi danymi PKW) 72,28 proc. (Sejm) i 72,26 proc. (Senat).

Ściana wschodnia

Z przedstawionych danych wynika, że najchętniej na pytania referendalne odpowiadały województwa wschodnie:

• lubelskie – 54,20 proc.,

• podkarpackie – 54,32 proc.,

• podlaskie – 50,66 proc.

Regionu w centrum i na zachodzie kraju zanotowały znacznie niższą frekwencję. Np. w województwach opolskim było to 33,54 proc., w lubuskim 35,11 proc., a w zachodniopomorskim 34,84 procent.

Polacy jednak na „nie”

Gdyby nie było rygoru frekwencyjnego, to wyniki głosowania pokazują, że osoby, które zagłosowały, zrobiły to po myśli partii rządzącej.

Pytanie 1

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Tak – 3,35 proc.

Nie – 96,65 proc.

Pytanie 2

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Tak – 4,98 proc.

Nie – 95,02 proc.

Pytanie 3

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Tak – 3,85 proc.

Nie – 96,15 proc.

Pytanie 4

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Tak – 3,05 proc.

Nie – 96,95 proc.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ