Krośnieńska uczelnia stale poszerza ofertę edukacyjną. Kształci w 3 kierunkach magisterskich i 19 pierwszego stopnia. W tym roku uruchomione zostały dwa nowe – ratownictwo medyczne i bezpieczeństwo wewnętrzne.
Rektor PANS w Krośnie prof. Zbigniew Barabasz podkreśla, że jubileuszowy rok krośnieńskiej uczelni jest szczególny. - Mamy wybory parlamentarne, czekają nas samorządowe, ale to także okres, w którym będziemy wybierać władze PANS na kolejne cztery lata - mówi.
Dodaje, że jubileusz powstania uczelni w Krośnie świętowany będzie w czerwcu.
W inaugurującym rok akademicki przemówieniu rektor zaznaczył, że PANS jest uczelnią regionalną, która daje szansę na zdobycie wyższego wykształcenia i praktycznych kompetencji zawodowych blisko miejsca zamieszkania. - Zapobiegamy wiec migracji wykształconej kadry młodych ludzi z Krosna i okolic - mówił prof. Zbigniew Barabasz.
Rektor PANS przypomniał, że w minionym i obecnym roku uczelnia realizuje 7 projektów na łączną kwotę ponad 3 mln zł. - I złożyliśmy aplikację na blisko 29 mln zł - mówi prof. Zbigniew Barabasz.
Władze PANS w Krośnie podkreślają, że na bieżąco realizowane są inwestycje wspierające dydaktykę i badania. Rektor zdradził, że wkrótce ogłoszony będzie przetarg na wykonanie i wyposażenie multimedialnego laboratorium 5G.
- Będzie otwarte także dla przedsiębiorców i uczniów szkół średnich - zapewnia prof. Zbigniew Barabasz.
Krośnieńska uczelnia inwestuje też w przebudowę kamienic na krośnieńskim rynku. - Powstanie w nich centrum nauczania języków - mówi rektor PANS w Krośnie.
Dodaje, że we wszystkich kampusach uczelni i bibliotece tworzone są strefy wypoczynku i relaksu przyjazne studentom. - Po remoncie otworzyliśmy klub studencki - mówi.
Uroczystość inauguracji roku akademickiego odbyła się w Kampusie Technicznym PANS przy ul. Dmochowskiego. Uczestniczyło w nim liczne grono zaproszonych gości.
Głównym punktem była immatrykulacja, czyli ceremonia przyjęcia nowych studentów. Wręczone zostały też nagrody i wyróżnienia.
Wyróżnieni zostali pracownicy, którzy uzyskali stopień doktora: Edyta Nizioł-Babiarz, Katarzyna Zalewska i Agnieszka Kijowska. Nagrodę "Laur Studencki" (dla absolwentów z najwyższą średnią ocen) odebrali: Maciej Pelczar, Mateusz Urbaniak, Karolina Sondej, Patryk Soliński i Patrycja Bober.
Nagrodę "Firma dobrych praktyk" (jest wręczana przedsiębiorcom i firmom, które w sposób szczególny współpracują z PANS w Krośnie) otrzymały: EBA z Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Krośnie.
W trakcie uroczystości wyróżniono też Patrycję Bober, której praca magisterska zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Prace Dyplomowe.
Samorządowcy z Krosna, Jedlicza, Miejsca Piastowego i Korczyny nagrodzili absolwentów, którzy ukończyli studia z wyróżnieniem.
Wykład inauguracyjny – "Sztuczna inteligencja - czym jest i jak zmienia świat?" – wygłosił dr hab. Adrian Horzyk, prof. PANS, który zajmuje się problematyką sztucznej inteligencji, inteligencji obliczeniowej, uczenia maszynowego, inżynierii wiedzy, eksploracją danych i kognitywistyką (dziedziną nauki zajmującą się badaniem procesów umysłowo-poznawczych).