W tym artykule szerzej przyjrzymy się najnowszym rozwiązaniom technologicznym dotyczącym technologii smart home. Czym ona jest? To nic innego jak nowa inteligentniejsza “wersja” naszego domu, która dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym i informatycznym sprawi, że jeszcze lepiej będzie nam się w nim mieszkało.
Generalnie rzecz ujmując, to smart home to inteligentny dom, który posiada wiele wyspecjalizowanych urządzeń podłączonych do internetu, dzięki którym jest możliwe zdalne monitorowanie oraz zarządzanie tymi urządzeniami oraz specjalnymi systemami, do których zaliczyć możemym między innymi ogrzewanie czy oświetlenie.
Technologia inteligentnego domu wspomaga w zarządzaniu i sterowaniu jej właścicielowi z dowolnego miejsca na ziemi. Warunkiem koniecznym jest oczywiście posiadanie swobodnego dostępu do internetu. Dzięki temu mogą oni bez problemu korzystać w czasie wolnym z różnych rozrywkę i na przykład grać w Hit'n'Spin casino w swoje ulubione gry hazardowe online. Owo zarządzanie odbywa się najczęściej za pomocą aplikacji inteligentnego domu na smartfonie lub na innych urządzeniach sieciowych. Sprawdźmy zatem, jak działa technologia inteligentnego domu.
Jak działa technologia inteligentnego domu?
Pod pojęciem smart home możemy umieścić definicję, że jest to zbiór urządzeń mobilnych i inteligentnych, które ze sobą współpracują i które są sterowane zdalnie za pomocą sieci internetowej.
Do tych urządzeń możemy zaliczyć:
- oświetlenie,
- termostaty,
- systemy bezpieczeństwa,
- kamery wideo,
- inne urządzenia.
Powyższe urządzenia są sterowane za pomocą tak zwanego kontrolera automatyki domowej.
Przykładami inteligentnych koncentratorów domowych są Amazon Echo, Google Home czy Wink Hub. Podczas gdy wiele produktów inteligentnego domu wykorzystuje Wi-Fi i Bluetooth do łączenia się z siecią inteligentnego domu, inne korzystają z protokołów bezprzewodowych, takich jak Zigbee lub Z-Wave.
Urządzenia w smart home można zaprogramować tak, aby wykonywały określone harmonogramy lub polecenia, albo można je skonfigurować tak, aby reagowały na polecenia głosowe przekazywane przez asystentów domowych, takich jak Amazon Alexa lub Asystent Google. Na przykład inteligentny termostat może nauczyć się nawyków właściciela domu i automatycznie dostosować temperaturę w oparciu o jego konkretne potrzeby. Sprawdźmy zatem przykłady urządzeń w inteligentnym domu, które mogą być przez użytkownika zdalnie sterowane.
Przykłady technologii inteligentnego domu
W poniższej liście prezentujemy przykłady technologii inteligentnego domu:
- Telewizory — inteligentne telewizory mogą nagrywać dla użytkowników programy, których nie mogą obejrzeć w danej chwili. Można je także zaprogramować na tryb oszczędzania energii.
- Systemy oświetleniowe — w dobie wysokich rachunków za prąd, oszczędność na inteligentnym oświetleniu i zarządzanie nim to podstawa dla dzisiejszych smart home.
- Termostaty — utrata ciepła to koszt, którym nie warto niwelować, a mądre zarządzanie temperaturą poprzez inteligentne termostaty z pewnością w tym pomogą.
- Zamki w drzwiach i alarmy — elektroniczne zabezpieczenie domu, to podstawa ochrony przed próbami kradzieży i przed włamaniami
- Otwieranie bram garażowych — inteligentne zarządzanie otwieraniem bram garażowych sprawia, że komfortowo możemy wjeżdżać i wyjeżdżać do domu.
- Pielęgnacja trawników — urządzenia do pielęgnacji trawników w ramach smart home zoptymalizują koszty energii związane z koszeniem.
- Odkurzanie domu — odkurzanie domu w smart home nie jest już problemem, ponieważ wiele najnowszych urządzeń odkurzających jest do tego przygotowana.
- Urządzenia AGD — niektóre urządzenia czołowych producentów jak na przykład ekspresy do kawy, są w stanie przy odpowiednim zaprogramowaniu przygotować zdalnie kawę, zanim właściciel wróci do domu.
- Kamery wideo — do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa w domu konieczny jest monitoring zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, dzięki temu możemy obserwować czy wcześniej przez nas wymienione urządzenia funkcjonują prawidłowo, a dodatkowo jesteśmy dzięki kamerom zabezpieczeni w przypadku próby włamania.
Przejdźmy więc do zalet i wad, jakie posiada smart home.
Inteligentny dom – zalety i wady
Każdy system ma swoje słabe i mocne strony. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku smart home.
Zalety inteligentnego domu:
- Możliwość sterowania i monitorowania swojego domu zdalnie.
- Smart home uwzględnia preferencje osobiste użytkownika, dzięki temu ma on zapewnioną wygodę użytkowania domu.
- Oszczędność energii dzięki rozwiązaniom dbającym o oświetlenie oraz termoregulację temperatury w pomieszczeniach domu.
- Poprawia wydajność poprzez na przykład ustawienie klimatyzacji w domu przed przyjściem właściciela.
- Oszczędza pieniądze i czas poprzez na przykład odpowiednie nawadnianie trawników i ich koszenie.
- Zarządza zadaniami poprzez stosowanie inteligentnych wirtualnych asystentów jak na przykład Google Home czy Amazon Echo.
- Chroni środowisko naturalne poprzez oszczędzanie poboru energii, mądrą gospodarkę wodną czy poprzez zarządzanie czasem.
Oczywiście systemy automatyki domowej mają także swoje wady, ponieważ jest to związane z informatyzacją pewnych procesów, które do tej pory wykonywał człowiek sam. A czasami maszyna lub system może zawieść.
Wady inteligentnego domu:
- Potrzebne jest niezawodne i nieprzerwane najlepiej wąskopasmowe łącze internetowe, ponieważ bez tego system typu smart home nie może w pełni i sprawnie działać, a w przypadku braku lub przerw w łączeniu z internetem, urządzenia podłączone do systemu mogą mieć awarie lub po prostu przestaną działać.
- Złożoność systemów, które trzeba opanować i skonfigurować, a samemu raczej ciężko to zrobić tak, aby wszystko działało optymalnie.
- Brak standaryzacji, w przypadku łączenia różnych urządzeń od różnych producentów w jeden system jest to problemem.
- Niewysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ wiele z urządzeń, które są podpięte pod system smart home, nie posiada szyfrowania danych, tak więc łatwo może dojść do zakłócenia tych urządzeń jak i dostępu do wrażliwych danych użytkownika.
- Brak prywatności danych, ze względu na możliwość przesyłania przez inteligentne urządzenia domowe niektórych informacji na przykład do producentów tych urządzeń.
- Koszty, oczywiście jest to jedna z największych wad, jeśli chodzi o cały system smart home, ponieważ już na starcie sama konfiguracja urządzeń jest kosztowna w czasie i pieniądzach, a ponadto przy zakupie jakichkolwiek urządzeń, trzeba zwracać uwagę czy mają one opcje smart home, co z pewnością podnosi cenę końcową takiego urządzenia.
Podsumowanie
Obecne rozwiązania informatyczne, technologicznie i cyfryzacyjne, zdecydowanie wspierają rynek urządzeń, które można włączyć w system typu smart home. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jedną z jego głównych zalet jest komfort i spokój w korzystaniu użytkowników w domu. Należy jednak podkreślić fakt, że nie jest to rozwiązanie w pełni idealne, a do tego jest kosztowne, co oznacza, że nie jest na chwilę obecną dostępne dla przeciętnie zarabiającej dziś osoby. Jednakże warto podkreślić fakt, że jest to przyszłościowy system, który odciążą człowieka w domowych codziennych czynnościach.