Czy wiesz, że nieocieplone ściany zewnętrzne potrafią generować straty ciepła na poziomie 25%? Niewłaściwie izolowany dach może z kolei sprawić, że z domu ucieka nawet przeszło 30% energii! Liczne kryzysy, jak m.in. ten związany z węglem czy paliwem, są jedną z przyczyn nieustannego wzrostu cen za ogrzewanie. Kiedy nadchodzi okres jesienno-zimowy, warto być przygotowanym na skrajnie niskie temperatury. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, a już niedługo zauważysz, że oszczędzasz na ogrzewaniu domu!
Kupuj paliwo w okresie letnim
Gaz, prąd czy ekogroszek? Niezależnie od tego, jakiego paliwa używasz do ogrzewania domu, najlepiej jest kupować je na długo przed nadejściem niskich temperatur, gdyż w okresie podwyższonego popytu ceny potrafią sięgać niebotycznych kwot. To znacznie lepsze rozwiązanie niż nawet najlepszy kredyt zaciągnięty na stronie https://porownywaniekredytow.pl/ na ostatnią chwilę, gdy masz już przysłowiowy nóż na gardle.
Zostaw ogrzewanie włączone na czas wyjazdu
W trakcie okresu grzewczego nie warto wyłączać kaloryferów nawet wtedy, gdy lokatorów nie ma w domu. Energia potrzebna do ponownego nagrzania pomieszczeń będzie tak duża, że jest to rozwiązanie nieopłacalne.
Termostat
To funkcjonalne urządzenie, które w perspektywie czasu pomoże Ci dobrać temperaturę optymalną do danej pory roku. Nowoczesne urządzenia termostaty są wyposażone w funkcje automatycznego regulowania temperatury, co sprawia, że wielu przezornych gospodarzy decyduje się na ich montaż.
Regularny przegląd kotła i instalacji grzewczej
Zamulony kocioł może okazać się niezwykle niebezpieczny. Zanieczyszczona instalacja cieplna również stanowi potencjalne zagrożenie. Regularny przegląd pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i spowoduje, że nie będzie trzeba ponosić kosztów związanych z potencjalną awarią.
Nie zasłaniaj okien w słoneczne dni
To zasada, która tyczy się nie tylko domów pasywnych. Wpuszczając promienie słoneczne przez odsłonięte okna, ogrzejesz wnętrze w naturalny sposób, nie płacąc za to ani złotówki. Działa to również w drugą stronę i w niektórych przypadkach inwestycja w grube zasłony może pomóc w utrzymaniu przyjemnie niskiej temperatury, podczas gdy na dworze panuje upał.
Kaloryfery na wierzchu
Zdarza się, że domownicy zastawiają kaloryfery wielkogabarytowymi przedmiotami, przez co nie są one w stanie właściwie emitować ciepła wewnątrz pomieszczenia. Upewnij się więc, że wszystkie grzejniki w Twoim domu są odsłonięte. Warto również zlecić ich konserwację tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Zdecyduj się na termoizolację
Już na wstępnym etapie projektowania domu warto zastanowić się nad nowoczesną termoizolacją zarówno ścian, jak i dachu. Również jeśli nieruchomość i chcesz zmodernizować ją w tym zakresie, nic nie stoi na przeszkodzie. W sfinansowaniu inwestycji może Ci pomóc zaciągnięcie kredytu hipotecznego – o warunkach jego przyznawania przeczytasz więcej na stronie https://porownywaniekredytow.pl/jakie-warunki-trzeba-spelnic-zeby-dostac-kredyt-hipoteczny/.
Solidne uszczelnienie
Wystarczy zwykła taśma uszczelniająca, odpowiednie uszczelki czy silikon, aby zwiększyć temperaturę panującą w domu w czasie chłodniejszych miesięcy. Możesz skorzystać z usług profesjonalnych firm z Krosna, lecz w tym przypadku z drobnymi szczelinami spokojnie można poradzić sobie na własną rękę. A jeśli planujesz większe prace modernizacyjne czy remontowe i poszukujesz finansowania, zapoznaj się z informacjami na temat kredytu na wykończenie domu: https://porownywaniekredytow.pl/kredyt-na-wykonczenie-domu/.